| Ciaordel a întrebat:

Bună ziua.In urma cu cativa ani am vandut o parte din gradina iar individul a intrat mai mult si a ridicat o casa, nu are acte, ce este de facut?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand incearca sa te intelegi cu el, sa cumpere si partea pe care a ocupat-o fara a avea dreptul.
Daca nu reusesti sau nu-ti convine aceasta solutie poti sa-l dai in judecata si sa soliciti restituirea terenului revendicat ori sa ti-l plateasca.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti sa il reclami si la politie pentru incalcarea proprietatii, moment in care are sansa sa rezolve amiabil problema, de exemplu sa cumpere si partea de teren pe care a intrat.
Daca nu se solutioneaza amiabil, politistii vor inainta cazul catre un procuror, si se va ajunge in instanta, pentru ca fapta sa este penala.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pe ce nu are acte? Pe terenul luat in plus sau pe constructie?
Politia nu are de-a face cu acest caz, ei nu pot intreprinde nimic.
Daca constructia este ilegala, poate fi obligat sa o darame. Dar asta prin judecatorie. Si mai mult ca sigur ca nu are acte pe cladire, deoarece trebuia sa faca planul de constructie si atunci s-ar fi observat.
Totusi, trebuie vazut ca exista o lege care prevede ca o constructie, chiar daca este ridicata pe terenul altuia nu se poate darama in orice conditii. In acest caz intervine plata terenului ocupat abuziv sau restituirea acestuia din partea de teren ce se invecineaza si nu este ocupata de constructii.
In orice caz, daca nu va intelegeti pe cale amiabila, pregateste-te de un proces de cel putin doi-trei ani.
Da, poti sa faci si o plangere pentru ocuparea abuziva a unei parti din proprietate, dar nu la politie, ci la parchet.

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Sa l dai in judecata