| Anyta_Anna_1979 a întrebat:

intr un doasr penal pentru. furt in care s-a retras plangerea si sa recuperat paguba cu hartie notariala depusa la dosar..Care sunt urmarile...Ce se intampla mai departe?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce va hotari procurorul si apoi judecatorul, daca procurorul trimite dosarul in instanta.
In asemenea cazuri procurorul poate hotari incetarea urmaririi penale si clasarea dosarului, in functie de gravitatea furtului si persoana faptuitorului, respectiv daca acesta este infractor primar (la prima infractiune) sau este recidivist (a mai fost condamnat penal cu pedeapsa de peste 1 an).
Daca procurorul trimite dosarul in instanta atunci judecatorul il poate achita sau poate aplica o pedeapsa cu inchisoarea sau cu amenda penala. Pedeapsa cu inchisoarea poate fi cu executare sau cu amanarea executarii ori cu suspendarea executarii.