| Pufinapufi a întrebat:

Buna ziua la toata lumea, am o intrebare si v-as fi recunoscatoare daca ma puteti ajuta.
Am nascut in Germania o fetita si vrem sa-i facem certificatul romanesc luna viitoare in Romania si as vrea sa stiu ce acte avem nevoie si daca pot ridica eu certificatul si pasaportul cu procura tatalui!
Trebuie sa specific ca eu si tatal ei nu suntem casatoriti si avem domicilii diferite!
Nu stiu daca am plasat la categoria potrivita intrebarea.
Multumesc pot eventualele raspunsuri!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de actul tau de identitate si al tatalui si actul german de nastere.
Cu actul german mergi la un traducator autorizat sa-l traduca in romana si apoi la un notar public sa legalizeze semnatura traducatorului. Cu aceste acte si un act de la notar mergi la starea civila a primariei de domiciliu si acolo iti va elibera un certificat de nastere romanesc.
Daca ai domiciliul intr-o localitate, care are un serviciu de eliberare a cartilor de identitate, atunci se merge la acesta pentru certificatul de nastere.