| Spot44 a întrebat:

Buna ziua, lucrez de peste 15 ani la o firma care de curand are mai multe probleme, dar recent patronul mi-a cerut sa semnez ca si administrator sa bag firma in insloventa, vreau sa stiu daca are dreptul sa faca asta avand in vedere ca sunt un simplu angajat, iar daca nu, ce as putea sa ii cer in urma unui proces.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu esti administrator nu poti semna legal, ar insemna sa comiti un fals.
Daca nu o faci n-ai ce-i cere, doar daca te-ar sanctiona disciplinar sau concedia pentru asta ai putea sa ceri anularea actului de sanctionare sau concediere.