| Merekill a întrebat:

Am scris timp de cateva luni intr-o redactie sportiva. Nu lucram la ei, nu eram platit, veneam la ei cand voiam eu si scrism niste articole in speranta ca intr-o zi voi fi angajat. Intre timp, a aparut o neintelegere intre mine si redactorul sef, iar acesta mi-a zis sa plec din redactie, insa redactorul sef a fost de acord sa imi plateasca articolele scrise in cele cateva luni cat am fost pe acolo. Doar ca banii vrea sa mi-i dea dupa ce semnez un contract (nu stiu ce fel de contract). Mi-as dori sa-mi spuneti ce fel de contract m-ar putea pune sa semnez avand in vedere ca eu nu am fost angajat la ei. Va rog sa nu raspundeti daca nu sunteti in tema.

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Mi se pare logic sa incheie un contract, daca vrei sa primesti niste bani pe articolele scrise. Cumva, el trebuie sa justifice legal banii pe care ti-i da, si asta nu se poate face decat printr-un contract. Altfel, el ii da din buzunarul lui.
Ce fel de contract e, vei vedea. Stii sa citesti, odata ce ai scirs niste articole, ma gindesc ca ai discernamintul necesar pentru a vedea ce se specifica in acel contract, iar daca e ceva in neregula, sa nu il semnezi, ai dreptul de a nu semna ceva ce nu ti se pare in regula.
Asa ca, nu te ingrjora pana nu vezi ce zice acel contract.

| Lucian2473 a răspuns:

Trebuie sa citesti acel contract. Sa vezi ce scrie in el. Normal, ca sa te plateasca trebuie sa fie un contract intre voi doi, contract care ar fi trebuit facut de la bun inceput. Unul de angajare. Banuiesc ca ce trebuie sa semnezi este acel contract de la bun inceput, in care tu esti angajat si el te plateste. Asa este egal. In fine, nici eu nu stiu despre ce ar fi vorba pana nu-l intrebi. Sa iti explice exact despre ce e vorba.

| superAndrei a răspuns:

Nu prea cred ca e un lucru bun la mijloc, nu pare a fii totul in regula! Contractele se semneaza de obicei inainte de prestarea serviciilor, si nu prea cred ca exista un asemenea contract! Cred ca vrea sa te fure pe la spate, si cred ca ar trebui sa ai grija la ce semnezi! Citeste totul bine, si daca chiar trebuie, consulta-te cu un avocat, poate el te va ajuta mai bine! Ai grija la ceea ce semnezi, daca iti pui inconstient semnatura acolo, ei te vor outea avea la mana pentru o perioada de timp! Intr-un fel este si greseala ta, fiindca ce ai facut tu e voluntariat, si trebuia sa le spui de la inceput ca vrei sa faci asta, totusi...sunt niste ore de munca! Ai grija ca sa nu te fure pe fata! Atat zic laughing