| AnTTiCooD_3503 a întrebat:

ma numesc Andrei am 17 ani si sunt din Galati, am facut ieri o mare greseala, l-am batut pe colegul iubitei mele din cauza ca acesta se lua de ea de vreo luna si ceva, mentionez faptul ca i-am dat 3 pumni la fata, nu as fi vrut sa se ajunga aici, dar nu se mai putea, iubita mea si-a anuntat diriginta de 2 ori ca colegul ei o agreseaza si nu a facut nimic, ca urmare m-am simtit nevoit sa intervin. Acum acest baiat mi-a facut reclamatie la politie si m-a chemat pe mine pe iubita mea si pe parintii iubitei mele luni la interogatoriu. *Tin se mentionez faptul ca sunt la prima abatere, adica niciodata nu am mai avut probleme cu legea.
Sunt curios, ce as putea pati si ce ma sfatuiti sa fac. Nu sunt nici baiat de bani gata, traiesc simplu, ca majoritatea romanilor, cu toate lucrurile luate in rate. Va multumesc si aspept raspuns.
Dorect raspunsuri de la oameni care lucreaza in domeniu, va multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta ta va fi incadrata la infractiunea de lovire si alte violente, art.180 Cod penal, alin.1. Pentru aceasta infractiune actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a partii vatamate si impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
Sfatul meu este sa incerci sa te impaci cu el. Daca nu izbutesti poti invoca legitima aparare si constrangerea morala, acestea inlatura raspunderea penala.
O sa ai si circumstante atenuante, fiind infractor primar, daca ai o buna conduita si daca esti sincer in ancheta.
Daca nu are zile de ingrijire medicala cred ca o sa se aplice art.18^1 Cod penal (fapta cu pericol social redus) si procurorul o sa-ti dea o amenda administrativa de la 100 lei la 1.000 lei.
Alta data ai grija si judeca si cu capul. Numai bine!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Acum nu te poti astepta de la politaii sa intre pe TPU, unchimeu e sef de politie in Brasov doar atat iti pot spune si i-ar da lui cazul asta sa il vada si sa te sfatuiasca cu ceva, acum imi dau cu parerea personal: tu mergi linistit si o sa te puna la intrebari spui ce s-a intamplat si diriginta nu a facut nimic cand prietena ta a sesizat ca e agresata iar autoritatiile pana la urma nu are ce sa-ti faca doar o posibila transferare de liceu/scoala unde invata amica ta o va muta sau pe prostul care a inceput aceasta belea.

| GiveMeYourPussy a răspuns:

Nu lucrez in domeniu happy dar stiu cum decurge acest caz happy tot ce trebuie sa faci e sa te impaci cu el. in nici un caz sa nu te rastesti din nou la el, vorbeste frumos cu el, cere-ti scuze, spune-i ca nu te-ai putut stapanii, spune-i ceva acolo ce sa il faca sa isi retraga plangerea (dar spune-o de fata cu politistii, judecatorul sau alte persoane ) apoi daca iti accepta scuzele, ve-ti da mana apoi gata. Dar ia-o asta ca pe un prim si ultim avertisment in legatura cu bataiawinking bafta la proceswinking

Răspuns utilizator avertizat
| pavdany92 a răspuns:

Incearca sa iti demonstrezi legitima aparare si scapi cu o mustrare de asemenea poti specifica ca ai anuntat diriginta de ce face el si nu a luat nicio actiune, n-o fi mare lucru dar poate conta in rest mult succes

| AnTTiCooD_3503 explică:

Toate raspunsurile mi-au fost de folos va multumesc tuturor.

| pablos a răspuns:

Paii crede-ma ca in locul tau si eu as fi facut la fel si eu l-am batut pe unu pentru prietena mea care o iubesc enorm si in caz ca vei fii chemat la politie zici ca a fost din cauza luihappy pentru ca ai sarit pentru prietena pentru ca el o tot agresa crede-ma se va rezolvaoh go on