| OrisAlex a întrebat:

Buna ziua! Matusa mea are un handicap grav din nastere si are 599 lei/luna indemnizatia de handicap si o pensie de urmas de 1500 lei. La inceput veniturile ei erau mai mici si i s-a dat cardul de alimente si cardul de energie. Dar intre timp s-au marit iar acum venitul este de 2. 099lei/pe luna. De la marire i s-au mai incarcat o data cardurile dar se intreaba daca se va mai intampla asta si in viitor avand in vedere venitul. Poate cineva sa ma ajute? Din ce am gasit pe internet vad ca depaseste acel prag...dar totusi depasind acel prag a primit in continuare acel ajutor. Veniturile ei se calculeaza diferit sau cum? Multumesc frumos.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Matusa... i s-au mai incarcat o data cardurile dar se intreaba daca se va mai intampla asta si in viitor... Poate cineva sa ma ajute?"

nici primul ministru nu ți-ar putea răspunde. Așteaptă și vezi ce-o fi. De bine, nu prea!

| Hyperion7 a răspuns:

Uite care sunt condițiile pentru a fi eligibil pentru acest voucher de 250 de lei:
"Cine sunt cei peste 2, 5 de beneficiari care primesc tichete sociale?

a) Pensionarii din sistemul public de pensii, pensionarii aflați în evidența caselor de pensii sectoriale și beneficiarii de drepturi prevăzute de legi cu caracter special, plătite de casele teritoriale de pensii/casele de pensii sectoriale, ale căror venituri nete lunare proprii sunt mai mici sau egale cu 1.500 lei;

b) Persoanele încadrate în grad de handicap grav, accentuat sau mediu, ale căror venituri nete lunare proprii sunt mai mici sau egale cu 1.500 lei;

c) Familiile cu cel puțin 2 copii în întreținere, ale căror venituri nete lunare pe membru de familie sunt mai mici sau egale cu 600 lei;

d) Familiile monoparentale ale căror venituri nete lunare pe membru de familie sunt mai mici sau egale cu 600 lei;

e) Familiile care au stabilit dreptul la ajutorul social în condițiile Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificările și completările ulterioare;

f) Persoanele fără adăpost, așa cum acestea sunt reglementate potrivit prevederilor legale în vigoare."

Deci,daca nu a primit în octombrie acum bănuții, nu ii va mai primi.
In mod normal ea bifa criteriile a) și b), dar cu mărirea asta, slabe șanse să mai primească.
Dar din câte știu eu, cei de la Minister au oferit doar in octombrie sau septembrie un supliment de vreo 600 de lei daca nu mă înșel.
Deci vezi cat ia pensia luna viitoare și dacă depășește 1500, cam pa-pa 250 lei sad
Sursa
https://mfe.gov.ro/......intrebari/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Guvernul trebuie sa facă în primul rand bugetul pe anul viitor( dacă îl va face) și apoi o sa vadă ce se va intampla cu indemnizațiile! Din punctul meu de vedere vor fura și nu se va primi cât vor spune!

| StimabiluI a răspuns:

Privește partea plină a paharului, veniturile familiei s-au mărit.
Ai fi preferat să aibă o pensie totală de 1750 plus card de alimente de 250 sau un venit total de 2099 de lei fără card?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru StimabiluI):

Avind in vedere halul in care creste inflatia datorita acestor mariri artificiale, ar fi fost mai bine cu 2000 de lei decat 2500, iar 2000 clar mai bine decat un 2099 cu inflatie...