| isoxksociciskx a întrebat:

Buna TPU. Ce este ‘indemnizația sociala’? Iau pensie de urmas si pensia este de 585, iar pe talonul de pensie am si indemnizația aceea care este 540. Se ia in fiecare luna, sau cum funcționează?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indemnizatia sociala este o suma ce se acorda pensionarilor pentru limita de varsta carora din calcul le rezulta o pensie mai mica decat pensia minima acordata de stat.
Dar n-am auzit pana acum ca se acorda si persoanelor care le-a fost acordata pensia de urmas, avand in vedere cum se calculeaza aceasta.