| iPhone12proMAX a întrebat:

Buna ziua!
Am și eu o problema. In primul rând vreau sa îmi cer scuza de gramatica.

Deci sa începem.
22-24 Februarie 2019 am dat in radar cu viteza de 112km/h ca urmare am făcut contestație (de ce am făcut nu mai contează ….), după care eu nu am mai știu nimic de contestație, de județeana, de nimic nu mi-a venit absolut nimic scrisoare sau nu știu eu ce ….

După care in 15.01. 2020 am fost oprit de poliție un control de rutina (amenda de neprezentare acte și stingător, trusa etc… cum se face in România) eu aveam permisul la mine dar nu am vrut sa îl dau, m-a verificat prin statie la post de permis a fost totul Ok, nicio problema, dupa care 12.05. 2021 am fost chemat printr-o citație de la poliția rutieră ca trebuie sa ma prezint la sediu in calitate de martor (eu nu știam nimic, ma gândeam ce martor) m-am dus acolo dupa care îmi scoate dosarul cu procesul verbal din 15.01. 2020 si ma întreabă cine a fost la volan (cine naiba sa fie, eu am fost) i-am răspuns ca eu si imi spune ca eu am fost suspendat in acea perioada când m-a oprit el. Ca eram suspendat de pe 22.12. 2020 pana pe 23-04-2021 si l-am întrebat pe ce baza sa fiu eu suspendat si mi-a spus ca de la instanța respectiva după care i-am spus când m-ai oprit atunci m-ai verificat prin stație de ce nu ai văzut de atunci ca eu sunt suspendat si vezi acum după 1 an aproape, după care imi spune ca nu stie ce s-a întâmplat.

După care imi taie dovada fără drept de circulație pe perioada de cercetare. Acum eu nu știu ce se întâmpla, am avocat, a intrat in legătura cu polițistul anchetator si am înțeles ca la dosar nu mai trebuie nicio proba ca toate probele sunt la locul lor si ca mai trebuie deflație (audiere) de la mine si domnul polițist nu vrea sa ma cheme la audiere.

Ce este de făcut si ce se poate întâmpla cu permisul meu in toată povestea asta?

P:S- el m-a încadrat in articolul 335 aliniatul 2 in dosar penal făcut de procorol pe numele meu si l-a trimis la anchetator sa imi ia permisul si pentru dovezi dar domnul anchetator nu vrea sa imi ia declarație.

Va mulțumesc frumos pentru timpul acordat si pentru răspunsuri cât mai bune

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai avocat, acesta sa se intereseze de stadiul dosarului si sa solicite urgentarea acestuia.

| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca stiai cat de grava este problema ta, daca ai depasit viteza probabil cu mult peste cea legala si permisul ti-a fost suspendat pe loc, pentru 90 de zile.
Faptul ca nu ai primit instiintarea prin posta este comentabila, pentru ca stiai de incalcare si stiai de pedeapsa odata ce legea se aplica tuturor.
Ma rog, tot in legislatia rutiera scrie ca ai obligatia sa prezinti pemisul de conducere cand esti oprit si verificat de politie, iar tu nu l-ai aratat, doarece stiai de suspendarea lui, chiar daca nu ai recunoascut.
Acum pentru ca ai fost prins din nou cu permisul suspendat, ai intrat la art.335 alinatul 2, adica conducerea ilegala a unui vehicul, cu permis suspendat sau fara permis de conducere. Pedeapsa este intre 6 luni si 3 ani de puscarie sau amenda.
Uite aici legea:

https://lege5.ro/......odul-penal

Te sfatuiesc sa fii foarte sincer cu anchetatorul si sa spui ca regreti faptele petrecute si cine stie, poate scapi doar cu amenda, sa nu se ajunga la puscarie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Odata și odată te va chema. Anchetele in Romania dureaza mult mult mult.

"amenda de ne prezentare acte și stingător, trusa etc… cum se face in România)"

Eu nu am inteles partea asta. Adica e rau ca in Romania se aplica legea?

"eu aveam permisul la mine dar nu am vrut sa îl dau"
Iar asta ma depaseste complet. Adica de ce sa nu ii dai permisul? Vroiai neaparat o amenda sau cum? Adica stii ca ti ai taiat craca singur.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu vrea, nu vrea. Nu te poți băga peste un proces penal în desfășurare. Dacă poliția a comis un abuz referitor la tine, te adresezi avocatului și dai statul în judecată. Dar trebuie să ai dovezi.

| johnnny123 a răspuns:

Deci sa recapitulam:

1. Esti prins de radar cu 112 km/h (nu spui ce limita de viteza era in zona, dar daca era 50 km/h asta inseamna automat suspendarea permisului 90 zile)
2. Faci contestatie desi stii foarte bine ca esti vinovat
3. Esti oprit iarasi de politie si refuzi sa prezinti carnetul...

Mi se pare cam cusuta cu ata alba. De ce ai refuzat sa prezinti carnetul daca stiai ca esti in regula?

Oricum, daca ai avocat nu inteleg care mai este rostul sa intrebi pe TPU. Avocatul trebuie sa se ocupe de toate astea.

Dar faptul ca tot tu esti suparat mi se pare hilar.

| Nouvel a răspuns:

Viteza de 112km/h si tu faci contestatie?
Slabe legi avem noi in Romania.