| Enache_Alexandru_1980 a întrebat:

Buna ziua, mi s-a suspendat permisul pentru 30 de zile pentru depășirea limitei de viteză. M ar interesa cum se procedează pentru a face o contestație, din cate am înțeles trebuie completata o cerere dar nu o găsesc. Vă mulțumesc!
Dau funda!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In maximum 15 zile de la primirea procesului-verbal de contraventie trebuie sa depui o plangere contraventionala la judecatorie, cu motivele pentru care contesti sanctiunea aplicata si probe in sustinerea plangerii, eventual proba cu martori.
Gasesti model de plangere contraventionala pe internet.

| darrio2007 a răspuns:

Daca ti s-a facut proces verbal pe nedrept, depui plangere la judecatorie cu dovezile pe care le ai.
IDar inclin sa cred ca suspendarea permisului a fost legala.