| luci08 a întrebat:

Buna ziua Mi s-a suspendat permisul pentru o luna si amenda, am facut plangere impotriva politiei si a PV, nu ne-am prezentat nici una din parti la proces si s-a dat Solutie: In baza art.242 alin.1 pct.2 Cpc suspenda judecarea cauzei. As dori sa stiu dupa un an daca se va inchide dosarul ar trebui sa-mi pastrez permisul sau trebuie sa-l predau politiei si sa platesc amenda.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cauza a fost suspendata fiindca nu ai cerut judecarea in lipsa si nu v-ati prezentat nici tu si nici politia. Poti cere repunerea pe rol.
Daca nu ceri repunerea pe rol atunci cauza se va perima dupa un an. Va trebui sa platesti amenda si sa predai permisul, altfel vei fi executat silit de catre Administratia financiara. Suspendarea opereaza incepand cu ziua in care predai permisul. Numai bine!