| Qweerrrtttyyy a întrebat:

Salutare! Am o intrebare legata de Permisul de Conducere. In 2021 am facut o contestatie pentru retinerea permisului. Dosarul s-a terminat in Noiembrie 2021, eu pierzand cazul. Pana in momentul actual eu nu am primit nimic acasa sa predau permisul la politie, sau vreo instiintate legata de dosar. Totul am vazut pe site-ul judecatoriei.
Intrebare: ce ar trebui sa fac? Sa ma interesez la politie? Sunt sanse sa figurez cu el suspendat?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Perioada de suspendare a dreptului de a conduce (nu a permisului) incepe sa curga, dupa caz, de la data retinerii permisului de conducere, de la data depunerii acestuia la politia rutiera sau de la data expirarii/depunerii dovezii cu drept de conducere.
In procesul-verbal de contraventie este trecuta perioada de suspendare a dreptului de a conduce, asa ca du-te si depune permisul si nu mai conduce pe drumurile publice. Daca nu faci asta exista 2 consecinte:
-Daca nu depui permisul perioada de suspendare se prelungeste cu o luna.
-Daca o sa conduci pe drumuri publice savarsesti o infractiune, prevazuta de Codul penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Si mai exista o consecinta in cazul condamnarii: permisul de conducere iti va fi anulat.

| Qweerrrtttyyy explică (pentru Ioandelasal):

In momentul in care am primit amenda mi s-a retinut pe 30 de zile. In momentul in care am facut contestatia l-am recapatat cu certificat de grefa. Iar eu, dupa finalizarea dosarului la judecatoria nu am primit nimic acasa cum sa il predau politiei. Deci nu cred ca fac ceva ilegal din moment ce nu am fost anuntat

| Ioandelasal a răspuns (pentru Qweerrrtttyyy):

Deci perioada de suspendare a fost de 30 de zile. Cat a trecut pana ti-a fost restituit in baza plangerii contraventionale?
Si n-are importanta ca n-ai fost anuntat iarasi dupa pierderea procesului, se presupune ca tu cunosti legea si o sa te conformezi, respectiv sa depui iarasi permisul pana la implinirea perioadei de suspendare.
Necunoastrea legii nu constituie un motiv pentru exonerarea de pedeapsa.

| Violleta2022 a răspuns:

Intereseaza-te la politie pe ce perioada de timp ti-a fost suspendat permisul, ca-i posibil sa il ai inca suspendat si sa nu ai voie sa conduci.