Întrebare recomandată | Lester23 a întrebat:

Salut. Acum 3 ani am primit o amenda + permisul suspendat pe 3 luni. In perioada aia puteam sa platesc jumatate din amenda si asa am facut la posta romana….
ideea e ca pe atunci nu stiam ca trebuie sa pastrez dovada platii etc si azi mi-am facut cont pe ghiseul si vad amenda tot acolo. Ce pot face avand in vedere ca nu mai am dovada? plata am facut-o cash 100% la posta. Multumesc

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa obtii o copie sau o dovada de plata de la posta mai mult ca sigur.

| Lester23 explică (pentru suntserios):

La asta ma gandeam si eu… auzisem cazuri că cei de la posta nu tin evidentele la chitante laughing)) cum naiba? legea prevede sa tii documentele 10-11 ani

| StefanescuDaniel a răspuns:

Trebuie sa mergi exact la acelasi sediu unde ai platit jumatate din amenda si sa ceri dovada de plata, doar sa ai si buletinul la tine si se va rezolva garantat. Atata tot, multa sanatate iti doresc si spor la treaba!