| Berty93 a întrebat:

Salut,am și eu o nelămurire, in 12.09. 2020, am fost oprit de serviciul politiei rutiere, după un control amănunțit sa depistat că mașina este radiata din 25.02. 2018, menționez că actele fiind valabile la achiziționarea mașinii(fără carte)cu un contract făcut doar de mână,ok incepe distracția,sa reținut permisul și a început urmărirea penală,in tot acest timp am avut voie a circula cu dovadă fiind aprobata luna de luna de procuror, in data de 23.09. 2021 am primit decizia prin care se justifică faptul că sunt nevinovat și cazul se clasează, totuși se suspendă dreptul de a conduce pe o perioadă de 90zile, in data expirării perioadei de 90zile merg sa fac ridicarea de permis,aici surpriza, mi se spune că ar fi trebuit să dau un test(nu cel pentru scăderea celor 90zile)un test obligatoriu că sa pot ridica permisul in data stabilită adică 28dec, ținând cont că nu am susținut acel test de care habar nu aveam s-au mai adăugat 30zile, un total de 120zile reținere permis,este posibil așa ceva, menționez că în tot acest timp nu am condus deloc și nu am încălcat legea că sa fie un motiv de a prelungi reținerea și după spusele domnului de la IPJ in data de 26ian îmi pot ridica permisul fara a mai fi nevoie de un oarecare test

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este perfect legala prelungirea de suspendare a dreptului de a conduce, fiindca nu te-ai prezentat la testul obligatoriu de 15 intrebari pana la expirarea perioadei de 90 de zile.
In acest sens sunt prevederile OUG nr.195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 103
(1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule şi tractoare agricole sau forestiere se dispune:
c)pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracţiune contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice şi procurorul sau instanţa de judecată a dispus clasarea în condiţiile art. 16 alin. (1) lit. b) teza a II-a din Codul de procedură penală, renunţarea la urmărirea penală, renunţarea la aplicarea pedepsei sau amânarea aplicării pedepsei dacă nu a fost dispusă obligaţia prevăzută la art. 85 alin. (2) lit. g) din Codul penal;"
Conform art.106^1, alin.(2), citez:
"(2)Testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie se susţine, în mod obligatoriu, şi în cazurile în care s-a dispus suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie pentru o perioadă de 90 de zile, potrivit art. 103 alin. (1) lit. c), până la expirarea acesteia."
Necunoasterea legii nu te absolva de pedeapsa, asa ca politia a procedat legal.

| Berty93 explică (pentru Ioandelasal):

Salut,problema este că eu nu am fost înștiințat de acest examen, acolo apare nelămurirea me, clar că nu mă duc eu pentru treabă asta prin instanțe și minuni, voiam să știu doar pentru mine personal

| Ioandelasal a răspuns (pentru Berty93):

Nici nu trebuia sa fii instiintat obligatoriu, trebuia sa stii asta sau sa te lamureasca avocatul tau.
Ti-am spus ca necunoasterea legii nu te absolva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Neprezentarea la examenul 13/15 duce la prelungirea suspendării.

| Berty93 explică (pentru suntserios):

Neprezentarea unu examen obligatoriu de care nu am fost informat, am fost informat doar de examenul pentru a reduce termenul de 90 zile, nicidecum de un examen de admitere de 15 întrebări