| jyymyy a întrebat:

am fost oprit de poliție cu rca expirat si itp mi sa retinut permisul auto fara drept de circulatie faza tare e ca nu mi au luat plăcuțele de inmatriculare si nici talonu doar permisu si ei mau încadrat la conducerea unui vehicul fara drept de circulatie in romania dar culmea ca masina am adus o acasă cu platforma si cu toate actele deci inseamna ca masina nu este nici radiată nici furată etc masina este înmatriculata in italia vas fi recunoscător daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi cum sa procedez sa imi recuperez permisu auto

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element important pentru un raspuns corect, respectiv de cat timp ai adus masina.
Potrivit OUG nr.195/2002 (Codul rutier), cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.11.(1) Proprietarii de vehicule sau detinatorii mandatati ai acestora sunt obligati sa le inmatriculeze sau sa le inregistreze, dupa caz, inainte de a le pune in circulatie, conform prevederilor legale.
(4) In cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se inscriu in evidentele autoritatilor competente simultan cu mentionarea incetarii calitatii de titular al inmatricularii a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operatiuni si emiterea unui nou certificat de inmatriculare, noul proprietar este obligat sa solicite autoritatii competente transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, in termen de 30 de zile de la data dobandirii dreptului de proprietate asupra vehiculului."
Daca ai depasit termenul de 30 de zile atunci s-a retinut infractiunea de punere in circulatie a unui vehicul neinmatriculat si de aceea ti-a fost retinut permisul de conducere.
Potrivit Codului penal, citez:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.
(2) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai cu număr fals de înmatriculare sau înregistrare se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(3) Tractarea unei remorci neînmatriculate sau neînregistrate ori cu număr fals de înmatriculare sau înregistrare se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărei plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulaţie în România, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă."
Cred ca ai fost incadrat la alin.4 si, daca vei fi condamnat, permisul de conducere va fi anulat.
Conform art.219 din Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002, citez:
"  (2) Restituirea permisului de conducere se dispune de către seful  serviciului politiei rutiere pe raza careia a fost savarsita fapta, la cererea titularului, în baza rezolutiei sau, după caz, a ordonantei procurorului prin care s-a dispus neinceperea urmaririi penale, scoaterea de sub urmarirea penala ori încetarea urmaririi penale, în baza hotărârii judecătorești rămase definitive prin care s-a dispus achitarea inculpatului sau prin care procesul-verbal de constatare a contraventiei a fost anulat ori ca urmare a încetării masurii de siguranţă prevăzute la art. 112 lit. c) din Codul penal, republicat, cu modificările şi completările ulterioare."

| jyymyy explică:

Domnu ionutdelesan problema e ca am luat masina chiar in aseară aia pentru a o inmatricula si iau facut controale si masina nu era radiata mi au dat o înapoi împreună cu acte cu tot si am vorbit cu un avocat el imi spune ca nu are cum daca masina nu e radiata mai zis ca e abuz pe fata

| Ioandelasal a răspuns (pentru jyymyy):

Du-te in audienta la seful politiei rutiere din judetul tau, explica-i situatia si solicita-i restituirea permisului. Daca asa sta treaba n-ai savarsit nici o infractiune sau contraventie si nu aveau de ce sa-ti retina permisul.

| jyymyy explică:

Deci in ei mai încadrat cum ati spus si dvs dar ca acolo zice clar un vehicul neinmatriculat doar ca masina e inmatriculata dar în Italia parerea mea a ca e abuz pe fata

| jyymyy explică:

Si asta s-a intamplat pentru carte a verde expirată si nu gasesc nici un articol care sa zică ca constituie infracțiune si daca ar fi mai e un art care se pedepsește cu contravenție

| Ioandelasal a răspuns (pentru jyymyy):

Daca asigurarea a fost expirata atunci fapta este contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 2.000 lei dar nu si cu retinerea permisului ci a cartii de identitate, aceasta se restituie dupa ce duci dovada achitarii amenzii.

| jyymyy explică:

Deci zic ca nu poate sa fie doua sanctiuni la o singura fapta

| jyymyy explică:

Este exact cum bănuiam dar am mai vazut câteva cazuri pe diverse forumuri si erau in situație ca a mea dar ca nu au contestat nu nimic maine cred ca va merge avocatu la ei acolo după care daca e ok banuiesc ca am dreptu sa ii dau in judecata daca gresesc va a rog sa ma corectati