| An4r3y a întrebat:

Pot iesii la pensie imediat dupa ce am platit toata cotizarea obligatorie de 35 de ani?
Spre exemplu eu am 34 de ani (si varsta de peste 60 de ani) pe cartea de munca, eu vreau sa platesc intreaga suma necesara pentru acel an de cotizare intr-o singura plata, pot iesii la pensie in urmatoarele zile de la aceasta plata? Altfel spus, pot cotiza la luniile de dinaintea acestei plati? (nu, nu am cotizat in ultimul an)

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, doar ca, neavand varsta de 65 de ani, nu vei putea iesi la pensie pentru limita de varsta ci doar la pensie anticipata partiala. De asemenea vei putea plati contributia doar pentru perioada in care nu ai platit-o. Se poate plati pana la sfarsitul acestui an.
Detalii poti vedea si aici:
http://www.avocatnet.ro/......ensii.html

| cristimihailov a răspuns:

Ma tem ca tocmai ai ratat ocazia de a cumpara vechime. Parca a fost pana in aprilie "oferta".

Dar ar trebui sa verifici. Anul trecut era data o lege care spunea ca numai pana anul asta in aprilie (dar nu sunt sigur) poti cumpara vechime in ultimii 5 ani.