| bogdancatalin357 a întrebat:

De unde iau adeverinta stagiu de cotizare pe ultimele 6 luni daca eu nu am mai lucrat pana acum? mi-au cerut pentru angajare...

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai lucrat si n-ai avut contract de asigurare, cu casa de la care iti trebuie adeverinta, atunci n-ai de unde s-o iei si spui asta la angajare, ca n-ai fost asigurat.

| alessia5158 a răspuns:

Daca, dupa absolvirea unei scoli, ai primit indemnizatie de somaj timp de 6 luni, acea perioada este considerata ca fiind "stagiu de cotizare"(conf. Legii 263/2010).
Du-te la AJOFM si cere sa-ti elibereze o adeverinta din care sa reiasa ca, in perioada respectiva, ai beneficiat de indemnizatia de somaj.

p.s. Daca nu ai lucrat, presupun ca ai nevoie de o asemenea adeverinta care atesta perioada de somaj --- daca da, nu lasa la angajator originalul adeverintei ci copia ei caci vei mai avea nevoie de aceasta!

| Anonimuserr a răspuns:

Nu merge platit retroactiv conform legii din Romania. In guvernarea lui Boc area un amendament si se putea astea dar dar am inteles ca s-a anulat chestia asta. Poti plati din acest moment in viitor si dai 250 RON pe luna pentru contributia sociala la fondul de pensii.
Da-le un mesaj la ANOFM si intreabai ca ei treuei sa stie mai mult ca sigura esti pe felia lor ca sa zic asa

http://www.anofm.ro/contact

| bogdancatalin357 explică (pentru Anonimuserr):

Deci nu pot sa iau? imi trebuie la dosarul de angajare...