| AfloareiRazvan a întrebat:

Pot vinde ca firma bunurile unui asociat al aceleiasi firme? Stiu ca pot vinde unei persoane fizice si o persoana fizica poate vinde firmei, dar in intrebarea mea e posibil sa exista un conflict de interese mai ales in cazul in care s-a dedus cheltuiala bunului? In cazul in care se poate, nu exista vreo perioada in care trebuie retinut bunul dedus in firma?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, firma poate vinde bunuri unui asociat, fara nici o problema, daca este vorba de produse ale firmei.
Daca este vorba de bunuri care sunt folosite pentru activitatea firmei aceste pot fi vandute unui asociat sau unei terte persoane numai cu aprobarea adunarii generale a asociatilor.

| AfloareiRazvan explică (pentru Ioandelasal):

Practic, daca exista un singur asociat si el isi vinde tot lui ca persoana fizica nu e nici o problema, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AfloareiRazvan):

Nu este problema daca vanzarea este reala si pe un pret corect.