| andrei28743 a întrebat:

Daca firma are o datorie in urma unui proces si firma se inchide, datoria se transfera pe administratorul firmei (pe persoana fizica)? Sau se poate vinde la alt cineva si sa scapi de datorie?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar atunci se transfera datoria pe administrator, daca acestuia este imputabila administrarea financiara al firmei. De exemplu: daca firma a avut bani, dar administratorul nu a dispus plata obligatiilor financiare catre fisc. In asemenea cazuri, datoria neachitata se poate transfera in obligatia administratorului si inscris in cazierul lui fiscal.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Datoria firmei se transfera anumitor pesroane din conducerea firmei: patron, administrator, contabil, etc. ANAF-ul stabileste ce persoane raspund pentru ca nu poate raspunde contabilul pentru o datorie facuta de patron si invers.

| Donsavas a răspuns:

Nimeni nu cumpara o firmă cu datorii iar dacă e cu răspundere limitată, atunci răspunzi in functie de capitalul social al firmei, daca esti pfa, răspunzi cu averea personală.