| SergiuPuscasu a întrebat:

Buna ziua prieteni, as dori sa știu și eu, are voie că angajatorul sa întârzie cu plata salariilor sau ar fi cazul că sa sesisez ITM?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal si legal n-ar trebui sa intarzie, dar se pot ivi situatii neprevazute si sa nu aiba banii necesari in data stabilita pentru plata salariilor.
Daca se intarzie frecvent, in mai multe luni dintr-un an, si angajatorul nu motiveaza intemeiat intarzierea, puteti reclama la ITM, sa verifice care este cauza.

| SergiuPuscasu explică (pentru Ioandelasal):

Mai devreme nu as putea sa sesisez ITM?

| Ioandelasal a răspuns (pentru SergiuPuscasu):

Poti sesiza dar n-o sa rezolvi nimic, daca este doar o singura intarziere si are motive intemeiate pentru aceasta.

| SergiuPuscasu explică (pentru Ioandelasal):

Deja e a doua luna cand întârzie cu plata salariilor, căci și luna trecuta a data după 20

| suntserios a răspuns (pentru SergiuPuscasu):

Si a dat si motive?

| Ioandelasal a răspuns (pentru SergiuPuscasu):

Solicitati angajatorului sa va spuna motivele. Daca sunt obiective n-are rost sa reclamati, reclamati doar daca sunt subiective sau rea-credinta.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca poti sesiza ITM la un moment dat. Dar daca vorbim de 1 intarzaiere minora odata sau de 2 ori din motive intemeiate nu cred ca e cazul

| SergiuPuscasu explică (pentru suntserios):

Trebuia cam pe 15, dar ținând cont că era duminica, nu am spus nimic, dar deja e prea mult