| daf82 a întrebat:

As dori sa stiu daca sunt an conflict se munca cu angajatorul si l-am dat an judecata pentru fals an acte si neplata salariilor, as avea dreptul la somaj? am lucrat la firma lui 5 an

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intrebare incompleta si neclara, astfel ca nu pot da un raspuns concret. Specifica daca mai esti angajata acolo ori nu, daca nu cum s-a incheiat contractul de munca - demisie, desfacere disciplinara, acordul partilor etc. Daca desfacerea s-a produs din motive neimputabile dvs atunci aveti dreptul la indemnizatie de somaj.

| EUSIATIT a răspuns:

Daca vei cistiga si neregulile sunt mari in firma s ar putea sa o inchida [ eu am fost in situatia ta ] si am cistigat dar toti angajatii cam 45 la numar. firma a inchis o si am luat somaj toti. mai mult l a pus sa plateasca toate darile la stat ce nu platise de vreo 4 ani. iau confiscat utilaje si cartile de munca la zi. cazul tau e special daca tu esti singura si nu ai sustinatori e ff greu. sa ti ceri singura nu ti da si zilele sunt numarate. sa dea domnul sa rezolvi si sa ne tii la curent cu ce ai rez BAFTA

| nuku a răspuns:

Daca nu v-a dat salariil; e sigur nu a platit nici datoriile catre stat!
ca sa intri in somaj trebuie sa iti inchida cartea de munca la art. 65 sau 61 lit d - cod munca si sa iti dea stagiul de cotizare platit pe ultimii 2 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu somajul nu-l da angajatorul, ci statul. iar somaj nu primesti doar in cazul in care iti dai demisia, renunti tu la acel loc de munca. daca te da el afara atunci primesti somaj.acum cazul tau e complicat, daca castigi cazul si renunti la acel loc de munca nu vei primi somaj, dar cum l-ai dat in judecata nu vei mai avea zile bune cu el fie ca, castigi sau nu.