| anonim_4396 a întrebat:

Revin cu o altă întrebare de legislație. Am picat traseul pe data de 7 noiembrie pentru neacordare de prioritate, am făcut un mic desen și vreau să știu în intersecția respectiva cui trebuie sa ii acord prioritate și cui nu. Eu am acordat prioritate doar pentru cei care veneau de pe drumul cu prioritate și nu și pentru cei din fata și am fost picat. Instructorul meu spune că polițistul a făcut o greșeală.
Cu galben este drumul cu prioritate și cu roșu drumurile secundare, cu verde este traiectoria mea.
http://imgur.com/gallery/i1uT8VI

3 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Evident ca trebuia sa acorzi prioritate si celor care veneau din fata. Gandeste-te ca mergi pe o strada si ai o intersectie doar cu o strada in stanga. Daca vrei sa virezi stanga pe strada aia, nu-i lasi sa treaca pe cei care vin din fata intai?!

| Holiday a răspuns (pentru Holiday):

Cand virezi deja iti pierzi prioritatea data de "drum cu prioritate". Ala se duce in dreapta.

| MeduzaSăltăreață a răspuns (pentru Holiday):

Pierzi prioritatea doar fata de cei care merg pe drumul cu prioritate (dreapta), nu pentru cei care cedează.(față) Cel puțin așa mi-a spus mie instructorul auto.