| Yoyo777 a întrebat:

Sa luam un caz. M-am angajat de 2 saptamani la un restaurant. Urmeaza sa dau un examen peste 3 saptamani pentru un loc de munca in spital. Daca iau concursul, urmeaza sa imi dau demisia. Ma asteapta insa angajatorul nou sa termin preavizul la vechiul loc? Multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti, doar noul angajator poate sa-ti spuna daca te asteapta sau nu. S-ar putea sa te invoiesti cu angajatorul actual sa renunte la preaviz, el are dreptul de a renunta sau poti ruga noul angajator sa te astepte.
De altfel mai poti vorbi cu noul angajator si sa-i explici situatia si poti sa nu respecti perioada de preaviz, desi atunci poti fi sanctionata disciplinar prin desfacerea CIM pe motiv de absente nemotivate.