Întrebare recomandată | Petruts a întrebat:

Scriu aici cu intentia de a lamuri o situatie. Tatal meu, doreste sa se pensioneze pentru limita de varsta. Cei de la actualul loc de munca (unde tata a depus si o cerere in care isi cere dreptul de pensionare ) l-au indrumat sa mearga la casa de pensii pentru a solicita un desfasurator. Nu cunosc foarte bine informatiile din domeniu, termeni sau proceduri, de aceea as dori sa stiu ce este acest desfasurator sau ce denumire are el si la ce este util. De asemenea, as dori sa stiu daca poate solicita si altcineva in afara de persoana care doreste sa se pensioneze acest act. Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate pensiona pentru limita de varsta la implinirea varstei de 65 de ani, daca nu a lucra in conditii deosebite sau speciale de munca (fosta gr.I si II de munca).
La inceputul lunii cand va implini 65 de ani va trebui sa mearga la Casa de Pensii Publice din judet, cu cartea de identitate, carnetul de munca si adeverinta de la actualul loc de munca.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu la ce s-au referit ei cand au zis desfasurator. Banuiesc ca s-au referit la adeverinta cu vechimea in munca. Daca o parte oa are pe Carnetul de Munca, partea din 2011 (cred) in coace se afla Casa Judeteana de Pensii. Merge personal acolo si face cerere (trebuie sa stie perioadele de cand nu mai are pe Carnetul de Munca si pana astazi unde a lucrat). Nu este nevoie sa stie ziua ci doar luna, anul si sediul social al firmei. Restul afla ei. Daca nu stie sediul social (pentru cele aflate in alte judete) daca scrii denumirea firmei pe net gasesti usor. Succes!