| Anomim2025 a întrebat:

Daca un politist si-a terminat actele de pensionare sa zicem de azi. Cand are posibilitatea sa se pensioneze acum?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Unde ai vazut ca am spus ca decizia de pensionare o primeste in luna urmatoare?
Decizia de pensionare o poate primi la cca o luna dupa depunerea actelor, dar se poate si mai tarziu, de ex. eu am primit-o fix dupa 89 de zile de la depunerea actelor, este drept ca n-am fost politist.
Indiferent cand primeste decizia pensia o va primi cu data de intai a lunii urmatoare depunerii actelor.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca indeplineste toate conditiile de pensionare va fi pensionat cu data de intai a lunii urmatoare depunerii actelor.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru ramon2473):

Prima pensie (de fapt primele pensii, eu am primit prima data pensiile pe 3 luni) se primeste dupa primirea deciziei de pensionare.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru ramon2473):

Unde ai vazut ca am spus ca decizia de pensionare o primeste in luna urmatoare?
Decizia de pensionare o poate primi la cca o luna dupa depunerea actelor, dar se poate si mai tarziu, de ex. eu am primit-o fix dupa 89 de zile de la depunerea actelor, este drept ca n-am fost politist.
Indiferent cand primeste decizia pensia o va primi cu data de intai a lunii urmatoare depunerii actelor.

| Mimica233 a răspuns:

În prima lună după depunerea actelor!