| Markii a întrebat:

Buna ziua!
Sotia mea este insarcinata si asteptam fetita in Iunie 2023. Ea nu a lucrat din 2021 Noiembrie si atunci lucra in Austria.
Intrebare: Exista o posibilitate sa beneficieze de indemnizatie crestere copil? Daca da, cum? Am mai auzit de la altii ca daca se plateste CASS pentru 1 an atunci ar putem beneficia de suma minima, daca asa este, ma puteti sfatui care sunt pasii va rog?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista aceasta posibilitate. Ar fi fost posibil daca ar fi incheiat un contract de asigurare cu CASS, astfel ca sa aiba cel putin 1 an din ultimii 2 ani anteriori nasterii.
Ca exceptie ar putea beneficia daca se incadreaza intr-una din situatiile prevazute la art.2, alin.(5) din OUG nr.111/2010, privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, cu md. si compl. ulterioare.
Nu se poate plati pe 1 an.
In schimb poti beneficia tu, daca indeplinesti conditiile cerute de OUG.

1 răspuns:
| Markii explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult pentru clarificari happy