| gaby1876 a întrebat:

Buna seara, TPU! Am si eu intrebare ...eu sunt insarcinata am lucrat 2 ani cu carte de munca insa am un an de cand m-am lasat.Din cate am auzit iti trebuie un an muncit ca sa iei indemnizatie crestere copil. Oare iau indemnizatie daca merg la asistenta sociala?

1 răspuns:
| crud a răspuns:

La Casa de Asigurari de Sanatate poti incheia un contract de asigurare pentru plata concediilor medicale. Te asiguri la un venit ales de tine, intre minim pe economie si de 12 ori venitul minim pe economie. Vei plati lunar o contributie de 1% asupra venitului ales. Cand vei lua concediul medical pentru sarcina si lauzie, il vei prezenta la Casa de Sanatate, iar aceasta iti va plati contravaloarea. Dupa expirarea concediului medical de sarcina si lauzie, te duci la Agentia de Plati si soliciti indemnizatia pentru cresterea copilului. Va trebui sa prezinti acolo niste documente, probabil copie de pe certificatul de nastere al copilului, Cartea ta de identitate, cerere. La CAS nu vei mai plati nicio contributie cat timp esti in crestere copil. Ce trebuie sa stii este ca, pentru a putea primi CM de la CAS trebuie sa ai stagiu de cotizare timp de 6 luni. Deci acum este foarte bine daca decizi sa te asiguri.