Întrebare recomandată | talentul a întrebat:

stau la casa si de obicei dau muzica foarte tare, acum am probleme cu vecinii care tot ameninta ca vin cu politistii...
Intre ce ore nu am voie sa dau muzica la maxim? funda urgent

37 răspunsuri:
| iordantonio a răspuns:

Acest (prost) obicei repetat nu mai e un simplu deranj al vecinilor, nu conteaza la ce ora se face, fiindca se poate incadra la contraventia de poluare fonica. In conformitate cu OUG 195/2005 actualizată privind protecţia mediului, persoanele fizice şi juridice sunt obligate să asigure măsuri şi dotări speciale pentru izolarea şi protecţia fonică a surselor generatoare de zgomot şi vibraţii, să verifice eficienţa acestora şi să pună în exploatare numai pe cele care nu depăşesc pragul fonic admis. Nerespectarea prevederilor constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei pentru persoane fizice, si de la 30.000 lei la 60.000 lei pentru persoane juridice.
Crezi ca merita, nu poti asculta muzica preferata, fara sa deranjezi pe altii? In cadrul unei comunitati, legea bunului simt spune ca poti face orice, daca asta nu deranjaza pe cei din jur. Auzul poate fi afectat, plus ca la volum maxim sunetul este distorsionat. Auditie placuta!

| FrumoasaTa a răspuns:

Pune-te in locul lor si nu te mai pune cu astea de pe tpu.Stii foarte bine ca cei care ti-au raspuns au dreptate ca chiar deranjezi lumea cu muzica tare.Asa ca eu iti sugerez sa-ti lasi orgoliul deoparte si sa-ti dai seama la ce volum dai muzica.(Am si eu un astfel de vecin si ii inteleg perfect pe vecinii tai)

| CorneliaC a răspuns (pentru suntserios):

Mi-a placut commentul tau

| Elenaeli22 a răspuns:

Nu da muzica tare dimineata pana la 12 si seara de la 8 incolo

| Gigiluciaffjjg a răspuns:

Recomand terapie cu sistemul asta Dynacord Cobra 4 LX sau Line Array sau xa 2 si le trece si ce fiecare asculta ce vrea

| resien a răspuns:

Ai voie sa asculti la ce volum vrea viata ta intre orele 10-14 si 17-22.

| Azuga_Alex_1959 a răspuns:

Stau la casa si la ora 14 am avut muzica populara veche si disco tot din timpurile noastre si iubitii mei vecini m-au reclamat la politie dar asta s-a intamplat fiind ziua baiatului meu care a implinit trumoasa varsta de 30 ani si muzica tare a fost prima data in acest an