| MeMonaIoana a întrebat:

Urmeaza sa implinesc 18 ani si vreau sa dau o petrecere. Eu stau la casa si singura problema care o am este sa nu primesc reglamati legate de nivelu muzicii. Stiti cumva cr pot sa fac in cazul acesta? Nu am avut nici o data probleme cu vecinii dar vreau doar sa fiu sigura ca nu creez. Pot optiune cumva ceva care imi da voir ca in acea seara sa am muzica mai tare

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Unde este lege, nu-i tocmeală.
Este o petrece civilizată, nu discotecă!
Pa, pa.

| Azµre a răspuns:

Simplu te duci la vecinii tăi le explici situația și te va lăsa cu cea mai mare plăcere.
Așa fac eu de fiecare dată când am câte un chef și eu față de tine stau la 10 metrii de secția de poliție!

| MeMonaIoana explică (pentru Azµre):

Am si un bloculet in spatele casei unde e curtea... Nu o sa am cum sa vorbesc cu toti

| hummmer a răspuns:

La mulţi ani!
Sau la ora 22.00, stingerea şi vă mutaţi la bar/restaurant.

| madb a răspuns:

Cel mai bine vorbesti cu vecinii dar daca vrei sa "risti", nu risti prea multehee hee intre ora 22:00-00:00 in caz ca-ti suna vecinii la Politie primesti un avertisment verbal, fara amenda si prea mare bataie de cap, dupa ora 00:00 poti primi amenda pentru deranjarea linistii publice dar sunt destul de ok politistii la faze de astea. Vin (ca sa vada vecinii ca-i de incredere Politia, "te trag de urechi", iti tin un pic de morala si-ti ureaza noapte buna). Ai grija sa le vorbesti respectuos in caz ca vin, sa-ti ceri scuze politicos si sa nu vada prea mult din petrecere in caz ca o tii cu butoaie de tequila si tone de drogurilaughing. Have fun!

| MeMonaIoana explică (pentru madb):

Pot cumva sa ma duc inainte la politie si sa le cer ceva ca am voie in ziua respectiva Sa am muzica?

| madb a răspuns (pentru MeMonaIoana):

Nu se ocupa Politia de genul asta de "adeverinte"/autorizatii, Primaria sau o sectie a ei emite asa ceva dar doar in cazul evenimentelor sau a mittingurilor, nu cred ca indeplinesti conditiilehappy pentru ca-ti trebuie un numar de invitati destul de mare plus alte lucruri. Da petrecerea, distreaza-te si in caz ca te trezesti cu Politia da volumul mai incet. Tot in weekend iti recomand sa o dai ca toata lumea e mai indulgenta atunci! p.s: dupa 00:00 poti juca mima!big grin Petrecere placuta!

| madb a răspuns:

P.s: da petrecerea in weekend smug! Pe caldura asta nici vecinii nu-ti dorm dar in timpul saptamanii se mai duce lumea la munca.

| Fetytza99 a răspuns:

Discuti cu ei sau inchiriezi un local, si muzica nu trebuie sa fie neaparat la maxim,

| DyaCutiee a răspuns:

Pai daca vor venii vecinii tai la usa invitai la petrecere si nu vor chema politia sau poti s-o faci alt undeva happy