| Lawrrrr a întrebat:

Am și eu o problema cu vecinii mei, toata ziua pun muzica la boxe data foarte tare de dimineata pana seara, chiar nu mai suport. In ce intervale orare este interzis? Ar fi cazul sa chem politia? Stau la casa, dacă e relevant

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incearca sa rezolvi cu vorba buna.
Daca nu se poate ii poti reclama la politie. Exista mai multe contraventii privind deranjarea linistii publice, conform L.61/1991, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
  26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
  27) organizarea de petreceri cu caracter privat şi utilizarea de aparatură muzicală la intensitate de natură a tulbura liniştea locuitorilor, în corturi, alte amenajări sau în spaţiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinaţia de locuinţe sau cu caracter social, în mediul urban;"

| Adry05 a răspuns:

Ai încercat s-o rezolvi prietenește?

| Simpatic a răspuns (pentru Adry05):

De obicei astia care pun muzica tare sunt ascultatori de manele si lautareasca, crezi ca o poti rezolva prieteneste?

| Adry05 a răspuns (pentru Simpatic):

Cu unii da, poate nu realizează cât de tare se aude și că deranjează.

| Apokales a răspuns (pentru Adry05):

Daaa, parca il si vad pe unul dintre ei: "Scuze, boss, nu am stiut cat de tare canta regele Salam, sigur ca dam muzica mai incet. Nu vreau sa creez discrepante intre noi doi." Serios, chiar ai crede asta?!

| Adry05 a răspuns (pentru Apokales):

Da, știu destule persoane care ascultă manele și totuși asta nu înseamnă că-s ultimii neadaptați și nu te poți înțelege cu ei, cum cunosc și rockeri și alți ascultători de alte geneuri pe care le-ați considera culte în comparație cu manelele, right? și cu care nu te poți înțelege cu vorba bună. am la cămin unde-s la facultate niște basarabeni perete în perete cu noi care nu dau 2 bani pe cât ne-am dus și noi și portaru și admina să-i rugăm să nu mai asculte muzică până la 5 dimineața ÎN TIMPU SĂPTĂMÂNII MĂCAR și ăia nu ascultau manele ci muzică de clubwinking so... hai să nu mai judecăm atât oamenii exclusiv după ce ascultă

| Apokales a răspuns (pentru Adry05):

Ba da, ii judeci dupa ceea ce fac, respectiv dupa ceea ce asculta laughing. Si daca dau muzica la maxim, mi se pare evident ca-s de tot rahatul. Si la facultate este alta treaba, aia au intrat cu bacul luat, nu cu mantia lui Harry Potter pentru invizibilitate.

| Adry05 a răspuns (pentru Apokales):

Aha, deci nu e ok să dai muzica la maxim că „ești de tot rahatu" dar dacă intri la facultate cu bacu luat (unde se presupune că ar trebui să ai un pic de responsabilitate sau dacă nu măcar bun simț când ți se face observație), acolo nu mai contează dacă-i deranjezi pe alții, am înțeles, cu așa argumente nici nu știu dacă mai are rost să continui discuția.

| Apokales a răspuns (pentru Adry05):

Nu, n-ai inteles. Una e cand ai vecini "simpli" (ceea ce nu inseamna neaparat ca au facultatea termianta sau ca au intrat intr-una) si alta e cand te adresezi celor dintr-un camin de facultate.
P.S.: Intr-un camin sunt mai mici sanse ca aia sa iasa cu toporulwinking, asta doar ca sa stii.

| Adry05 a răspuns (pentru Apokales):

Da, vezi și ăștia din facultate ce ascultă de numa. + că aia sunt niște scandalagii, de la faptul că le-am bătut în perete și n-am vrut să deschidem ușa când au venit să facă scandal, i-au pus colegei mele de cameră piedică pe hol.
Nu fac mai mult că nu le permit camerele și faptul că-s și alții că altfel ar face mult mai rău. SO NICIO TREABĂ CU CE ASCULTĂ. pot să fie oameni de rahat și să asculte, idk, muzică clasică acasă

| Apokales a răspuns (pentru Adry05):

In regula, se intampla si in facultate, nu stiu. Dar ce pretentii sa mai ai de la un manelist, da-mi cateva versuri din care sa reiasa inteligenta compozitorului "manelist" laughing. Eu zic ca are treaba cu ceea ce asculta, dar nu spun ca esti sfant daca asculti rock sau clasica.

| Adry05 a răspuns (pentru Apokales):

Mulți ascultă de caterincă, pentru ritmul vesel, pentru distracție, nu pentru versuri. Nu e muzică făcută să conteze versurile. În plus are influențe arăbești, și pe alea dacă le asculți le asculți tot pentru ritm pentru că oricum nu înțelegi ce se cântă acolo, aia înseamnă că ești într-un anume fel? nu zic, sunt destui, chiar foarte mulți oameni vai de capu lor care ascultă genul ăsta dar sunt și destule persoane să zic, decente, cu care te poți înțelege și nu-ți sare cu sabia la gât că i l-ai oprit pe rege.

| Apokales a răspuns (pentru Adry05):

laughing Ai dreptate, sunt multi. Si da, sunt si exceptii. Eu numai d-astia am: "Ce faci, nebunule?! L-ai oprit pe regili Salam?! Te TAI sa moara Bibi", inca nu am aflat cine este Bibi, dar o aflu eu in viata asta.

| Adry05 a răspuns (pentru Apokales):

Nu cred că pierdem prea multe dacă n-o cunoaștem pe bibi big grin
eu am umblat o perioadă cu ceva persoane care doar manele ascultau și erau foarte veeli și petrecăreți dar în același timp foarte respectuoși și dacă dădeau muzica tare și venea un vecin și se plângea erau : ok; și se duceau și dădeau muzica mai încet. Erau și genu de oameni care chiar se purtau frumos cu toți și dacă apărea o persoană nouă care se simțea puțin stânjenită reușeau s-o facă să se simtă integrată, lucru ce nu l-am văzut la mulți oameni. Foarte mulți îs gen: a stai acolo izolat/ă? ok, stai în continuare. fără să se gândească că poate persoanele alea au nevoie de un imbold să se alăture big grin

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cheama politia daca nu o poti rezolva pe cale amiabilă, sau cum se spune popular cu vorba bună.

| Donsavas a răspuns:

Poti sa faci o sesizare scrisă la poliție. Eventual sa mentionezi si alti vecini deranjati ca martori daca vrei sa raspunda pentru tulburarea liniștii publice.
Poti face sesizarea si fara martori, fără să ceri ca acestia sa raspunda, doar sa le transmiti în scris prin intermediul politiei sa se opreasca sau vei vei lua măsuri legale, apelând si la serviciul de urgenta 112, daca este cazul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orele de liniste sunt afisate la bloc a-b b-c, si chiar daca nu e in ora de liniste tot e o tulburare si politia trebuie sa faca ceva, cand intra gutza-minune in sange devine psihotic ca nicotina.
1. Nu prieteneste, ca dupa aia stie cine esti, deci anonim lasã-le UNU si doar UN bilet diplomat scurt la subiect, direct gravat laser in usa, sau lipit elegant cu clor-cauciuc negru, asta dar daca nu ai banda scoth in casa, incearca sa folosesti cat mai putin(vreo 2cm maxim) daca nu vrei sa-l lipesti cu toata rola de 500m sa le faci usa water-proof.
2. Cheama politia constant in urmatoarele 50 zile de 12 ori pe zi daca e cazul, ar trebuie sa se potoleasca,
3. Mai e varianta in care universul le opreste curentul constant
sau 007 daca ai(nu cred) un generator directional de puls electromangnetic si le prajesti electronica din casa de 12 ori pe zi daca e cazul.
4. Daca vrei s-o lasi asa(ca asa e corect? ) dãte pe CARD si ia-ti casti antifon Peltor X5A 37 DB(200 ron) sau Sennheiser Active Noise-Canceling Headphones(1200 ron) astea dau un semnal egal negativ in decibeli cu decibelii perceputi de procesorul din casti sau asa ceva_sistem folosit si la pilotii de avioane.
5. Sau ar mai fi? metoda The Texas Chainsaw Massacre (imdb.com) da nu cred ca merita timpul pentru astfel de specimene.

| Cristian86 a răspuns:

Da, cred că trebuie să faci sesizare mai ales dacă gălăgia e la ore târzii.

| xewoer a răspuns:

Cel mai adecvat ar fi sa ii rogi in mod civilizat sa dea boxele alea mai incet, desi ma indoiesc ca niste babuini marca RO care daca aveau ceva in cap nu dadeau muzica mai tare in prima instanta te vor asculta.
Daca nu merge cu rugamintea, urmeaza plangere la politie. Recomand procurarea unei dovezi ( filmulet cum au muzica tare ) in caz de ceva.
Multa bafta.