Întrebare recomandată | talentul a întrebat:

stau la casa si de obicei dau muzica foarte tare, acum am probleme cu vecinii care tot ameninta ca vin cu politistii...
Intre ce ore nu am voie sa dau muzica la maxim? funda urgent

37 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La nici o ora nu ai dreptul sa dai muzica la maxim, fapta constituie una din contraventiile prevazute de L.61/1991, republicata in 2011, citez:
"25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
27) organizarea de petreceri cu caracter privat şi utilizarea de aparatură muzicală la intensitate de natură a tulbura liniştea locuitorilor, în corturi, alte amenajări sau în spaţiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinaţia de locuinţe sau cu caracter social, în mediul urban;"

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tulburi liniștea publică, în concluzie muzica mai încet și nu vine poliția. Vezi Legea numărul 61/1991 republicată.
Pa, pa.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai voie sa dai muzica incat sa se auda la vecini. O poti da oricat de tare, atata timp cat te asiguri ca nu se aude absolut deloc la vecini.

| talentul explică (pentru Brigaela):

Si daca se aude la vecini? care este problema? cum ajung ei sa constate ca eu am dat drumul la muzica prea tare... cand vine politia eu opresc muzica...

| Brigaela a răspuns (pentru talentul):

Si vor depune doi marturie impotriva marturiei tale. Si primesti amenda si mai si rad toti de tine ca de ultimul om. Este semn de proasta crestere sa ii deranjezi pe altii cu muzica ta si daca o faci devii un fel de prostul satului, ciuca batailor. Este important sa ai maxima grija sa se auda strict pe proprietatea ta, tine de mandria personala, sa nu te faci de ras. Numai in cartierele de maghernite de langa groapa de gunoi, unde traiesc romi si scursurile societatii urla muzica ed se aude de la unii la altii. oamenii normali au grija sa se comporte demn, nu sa fie de rasul lumii.

| talentul explică (pentru Brigaela):

Cum constata ei ca am depasit eu limita maxima admisa? si eu pot sa aduc 3 oameni care sa zica ca tu ai omorat un om... cum constata ei ca este adevarat? Se numeste si Marturie mincinoasa.

| Brigaela a răspuns (pentru talentul):

Pai tu vei recunoaste ca nu ai verificat daca se aude la ei, ca doar n-o sa minti, nu? Presupun ca nu ai fi in stare sa contesti amenda cand stii ca ai avut un comportament nepotrivit. Si toti martorii vor sustine ca ai incalcat legea, deci nu va fi nimeni care sa sustina ca nu meriti amenda (doar tu daca depui marturie mincinoasa, evident, ceea ce este, de asemenea, fapta penala)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp ca nu ai o atorizatie (cum au barurile si discotecile) poate fi considerata tulburare a linistii publice la ori ora din zi si din noapte.

mai lasa din nesimtire si cumparati draculu niste casti, nu e nimeni obligat sa iti suporte tie zgomotele de cocalar

| talentul explică (pentru suntserios):

Da fain... pun la subwoofer de 500 castilaughing? imi poti arata si mie legea asta unde scrie?

| talentul explică (pentru suntserios):

Daca stateam la bloc intelegeam... dar asa., eu stau la casa.

| suntserios a răspuns (pentru talentul):

"Art. 1. - Pentru asigurarea climatului de ordine şi linişte publică necesar desfăşurării normale a activităţii economice şi social-culturale şi promovarea unor relaţii civilizate în viaţa cotidiană, cetăţenii sunt obligaţi să aibă un comportament civic, moral şi responsabil, în spiritul legilor ţării şi al normelor de convieţuire socială.
Art. 2. - Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
28) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;"

| suntserios a răspuns (pentru talentul):

Si ce daca stai la casa? nimeni nu e obligat sa iti asculte manelele jegoase.

| talentul explică (pentru suntserios):

Unde scrie limita maxima admisa?

| talentul explică (pentru suntserios):

Cum constata ei aceste lucruri? :tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;"

| CorneliaC a răspuns (pentru suntserios):

Mi-a placut commentul tau

| AgathaRo a răspuns:

Dupa ora 22:00, volumul mai mic suficient pentru auzul fin.
Daca e sa iti vina polititistii iti da amenda si o contesti a 2-a zi, asta in cazul in care nu au aparat de masurat decibeli.

| talentul explică (pentru AgathaRo):

Sa vina politistii ziua? pe la 17c 00?happy

| KodrutZ a răspuns (pentru AgathaRo):

E posibil sa aiba si vecini paranoici. Poate sa isi cumpere la o adica singurel decibelmetru si sa masoare valorile la gard in partea lui. Daca nu depaseste valorile de la care se considera ca incalca legea (vreo 76dB parca), poate bine mersi sa ii dea in judecata pe vecini pentru hartuire.

| KodrutZ a răspuns (pentru talentul):

Sper ca macar ascultai si tu un Slayer. Pentru manele ar trebui sa iti vina pe cap pina asculti la casti. happy

| talentul explică (pentru KodrutZ):

Nu ascult manele.laughing) dar au ce sa imi faca daca ascult la ora 17 00? maximdevil)

| AgathaRo a răspuns (pentru KodrutZ):

Cheloo, Bug Mafia, Parazitii la dedicatie.

| AgathaRo a răspuns (pentru talentul):

Prietene imi cu parere de rau, esti un idiot. Pentru ce ai mai adresat intrebarea? De fapt tu tulburi linistea si ordinea publica ascultand Gutza si pe fratele Salam; x Ai intrebat dupa ce ora si imi dai o replica la raspunsul meu anterior. Sa ti se arda sursa!

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns (pentru AgathaRo):

O contesti pe ce baza? E total fara fond ceea ce ii spui! Crezi ca umbla cineva cu tot soiul de aparate la el?
Fa tu scandal/party/lautari etc. si daca te reclama vecinii - bun venit amenda - 200 pana la 1000 lei! Nici nu trebuie sa o semnezi, iti vine la impozit(crede-ma, a patit-o un prieten la ziua lui de nastere).

Si pentru initiatorul postului - "talentul" - ai cumva probleme cu auzul, de ce ar trebui sa iti suporte cineva muzica la maxim cand o poti da putin mai incet?
Tulburarea linistii publice este valabila oricand intre orele 22-08 si 13-14.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intre orele 22 si 07

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicicand, atata timp cat vecini se vor simti deranjati.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Pai tu ai putea sa vorbesti cu ei si sa-i intrebi cam pe la ce ora ar fi si ei de acord sa dai muzica foarte tare. In mod normal orele la care ai voie sa dai muzica la maxin sunt:9-13 si 17-21.happy

| FrumoasaTa a răspuns:

Pune-te in locul lor si nu te mai pune cu astea de pe tpu.Stii foarte bine ca cei care ti-au raspuns au dreptate ca chiar deranjezi lumea cu muzica tare.Asa ca eu iti sugerez sa-ti lasi orgoliul deoparte si sa-ti dai seama la ce volum dai muzica.(Am si eu un astfel de vecin si ii inteleg perfect pe vecinii tai)

| Crissu3005 a răspuns:

Intre 22 si 7 din cate stiu eu.In orice caz, daca vor veni politisti la tine, pana si dupa ora 22, de obicei prima data se da un avertisment.

| Elenaeli22 a răspuns:

Nu da muzica tare dimineata pana la 12 si seara de la 8 incolo

| SeNNNz a răspuns:

De la ora 22 pana la ora 10 nu ai voie sa dai drumu la muzica la maxim apoi poti sa faci ce vrei, fiecare la casa lui

| RomanikaTube a răspuns:

Ai nevoie de o motivatie sa razi?
Te invitam sa urmaresti alaturi de noi canal-ul RomanikaTube!
Aici poti gasi tot felul de clipuri amuzante din Romania dar si clipuri extreme cu care nu ne putem mandrii:)

link:
http://www.youtube.com/channel/UCwIUe9eyj7SpeAb2Om1ROOg

Daca apreciezi continutul canalului nu uita sa te abonezi pentru mai multe noutati urcate zilnic!

| resien a răspuns:

Ai voie sa asculti la ce volum vrea viata ta intre orele 10-14 si 17-22.

| iordantonio a răspuns:

Acest (prost) obicei repetat nu mai e un simplu deranj al vecinilor, nu conteaza la ce ora se face, fiindca se poate incadra la contraventia de poluare fonica. In conformitate cu OUG 195/2005 actualizată privind protecţia mediului, persoanele fizice şi juridice sunt obligate să asigure măsuri şi dotări speciale pentru izolarea şi protecţia fonică a surselor generatoare de zgomot şi vibraţii, să verifice eficienţa acestora şi să pună în exploatare numai pe cele care nu depăşesc pragul fonic admis. Nerespectarea prevederilor constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei pentru persoane fizice, si de la 30.000 lei la 60.000 lei pentru persoane juridice.
Crezi ca merita, nu poti asculta muzica preferata, fara sa deranjezi pe altii? In cadrul unei comunitati, legea bunului simt spune ca poti face orice, daca asta nu deranjaza pe cei din jur. Auzul poate fi afectat, plus ca la volum maxim sunetul este distorsionat. Auditie placuta!

| N1m3n1Altu a răspuns:

Ma eu iti zic sa dai drumu intre orele 17:30 si 19:40... funda big grin

| Gigiluciaffjjg a răspuns:

Recomand terapie cu sistemul asta Dynacord Cobra 4 LX sau Line Array sau xa 2 si le trece si ce fiecare asculta ce vrea

| oOPiiitiiicaOo a răspuns:

22-7 laughing) esti de al meu laughing la fel si mie mi se intampla

| Azuga_Alex_1959 a răspuns:

Stau la casa si la ora 14 am avut muzica populara veche si disco tot din timpurile noastre si iubitii mei vecini m-au reclamat la politie dar asta s-a intamplat fiind ziua baiatului meu care a implinit trumoasa varsta de 30 ani si muzica tare a fost prima data in acest an