| Raulica98 a întrebat:

stie cineva daca se poate da orasul daca eu cand m-am inscris la scoala de soferi am avut buletinu de exemplu pe Timisoara si apoi l-am schimbat pe Arad, iar eu am orasul de dat in Timisoara? Sau daca merge si trebuie schimbat ceva la dosar.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Examinarea pentru obtinerea permisului de conducere se poate sustine in judetul de domiciliu sau de resedinta (flotant) inscris in cartea de identitate.
Daca acum ai domiciliul in Arad si vrei sa sustii examinarea in Timisoara atunci va trebui sa ai viza de resedinta (flotant) in Timisoara.

| Raulica98 explică (pentru Ioandelasal):

Si cum obtin acea viza?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Raulica98):

Mutandu-te in Timisoara si inchiriind o locuinta.

| Raulica98 explică (pentru Ioandelasal):

Si iar trebuie sa mi fac buletinul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Raulica98):

Nu trebuie sa-ti preschimbi cartea de identitate precis n-ai buletin de identitate, nu se mai fac din 1995) ci doar sa obtii o viza de resedinta (flotant).

| Raulica98 explică (pentru Ioandelasal):

Deci chiar daca eu am inceput in Timisoara scoala de soferi si am terminat orele si am luat sala, eu daca nu am domiciliul pe Timisoara nu pot sa dau orasul in Timisoara, doar in Arad pot? si viza aia e ceva hartie care o atasez la dosar ma gandesc, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Raulica98):

Ti-am spus de doua ori despre viza de flotant, este un act care dovedeste ca ai resedinta in Timisoara si dupa ce ai obtinut-o depui o copie la dosar si vei putea sustine examinarea in Timisoara.

| Raulica98 explică (pentru Ioandelasal):

Ideea sta in felul următor eu mi am făcut buletinul pe Arad, adică intr o locație unde nu stau și eu de fapt stau in Timișoara, iar acum trebuie sa îmi fac flotant la mama acasă adică in Timișoara?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Raulica98):

Da, daca in CI ai domiciliul in Arad si vrei sa sustii examinarea in Timisoara. Ce nu-i de inteles?
Pentru a nu mai reveni cu aceeasi intrebare, iti citez si prevederile legale din OUG 195/2002, rep. in 200, cu md. si compl. ulterioare:
"Art. 24. - (1) Examinarea pentru obţinerea permisului de conducere şi eliberarea acestuia se realizează de către autoritatea competentă pe raza căreia solicitanţii îşi au domiciliul ori reşedinţa sau, în cazul celor aflaţi la studii în România, de către autoritatea competentă pe raza căreia se află instituţia de învăţământ."