| mihela94 a întrebat:

Stiti daca se plateste o consultatie la avocat, daca da, cat este?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se plateste si este de minimum 120 lei/ora, conform Anexei la Hotărârea Consiliului UNBR nr. 272 din 26 august 2017 privind onorariile minime.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Stire publicata: Joi, 31 august 2017, 19:00 Actualitate

"Onorarii minime obligatorii pentru avocati. UNBR a decis lista cu tarife
Uniunea Nationala a Barourilor din Romania (UNBR) a hotarat, saptamana trecuta, ca toti avocatii sa isi taxeze clientii in functie de lista cu onorariile minimale pe care acestia le pot solicita pentru serviciile prestate.
Spre exemplu, pentru o cerere de divort, daca nu sunt implicati minori, romanii vor plati avocatului cel putin 960 lei, iar pentru o ora de asistenta juridica minim 120 de lei.
Totusi, tarifele minimale pot fi reduse cu pana la 50% pentru anumite categorii de persoane sau daca avocatul constata ca perceperea onorariilor minimale poate afecta accesul la justitie"
Sursa:
http://www.hotnews.ro/......abelul.htm

Un alt articol aparut in 3Aprilie 2017:
"Urmare a modificării legislaţiei privind organizarea și exercitarea profesiei de avocat, Consiliul Baroului București au stabilit un nivel minim al onorariilor avocaților membri ai Baroului București.
Spre exemplu, costul unui proces este începând cu 1 aprilie2017 de 4.500 de lei.
Începând cu 1 aprilie anul curent, avocaţii vor solicita clienţilor lor onorarii pornind de la un minimum stabilit de Consiliul Baroului București, în cadrul unei şedinţe din 31 martie 2017, potrivit juridice.ro
Astfel, avocaţii vor percepe pentru un proces, indiferent de natura lui, cel puţin 4.500 lei în total, pentru o fază procesuală tariful minim stabilit este de 400 de lei, iar cota procentuală pentru câștigarea procesului este de minimum 20% din suma obținută"
sursa:
http://bucurestiul.ro/......00-de-lei/