| DeyCj a întrebat:

Bună ziua
Sunt agent de securitate pentru o firmă de pază și mi-am efectuat serviciul de pază la un șantier în lucru unde aveam în pază 4 bucăți de x bun în pază directă de către beneficiar.În una din serviciile mele a dispărut un bun ce a fost cumpărat ulterior de firma de pază la 1 zi de la producerea evenimentului, eu exprimându-mi acordul verbal încă de prima dată de a achia contravaloarea bunului acuma în 10 când este ziua de slar, adică să mi se rețină contrvaloarea bunului cumpărat la salar.Am preluat serviciul cu această neregulă de la colegul meu cu care am un conflict și este favorizatul paronului și managerei deoarece pârăște tot ce se întâmplă în post, urmând ca acesta să mă schimbe în seara aceea.Am verificat bunurile în pază doar din ochi, eu având repere(semne puse) care nu erau atinse.Am constatat lipsul după ce am verificat fizic bunurile aflate în pază directă la circa 10 minte după plecarea acestuia și după ce am semnat procesul verbal de predare-primire post(înnainte de va verifica bunurile), apoi la predarea serviciului am scris cantitatea reală de bunuri(3 în loc de 4 cât a scris mincinos acesta) aflat în pază, asta din onestitate.Pe tura mea nu a umblat nimeni la acele bunuri.
1. Dacă firma de pază a anunțat poliția telefonic sau sesizare scrisă imediat de producerea acestui eveniment eu trebua să fiu chemat la declarații imediat?
2.De ce sancțiuni din partea poliției sunt pasibil în urma acestui eveniment?
3. Dacă în urma „ordonării" telefonice către un comisar din poliție ca să mi se facă adresă(nu am idee ce este asta der de bine nu poate fi), comisar cu care firma de pază are relații bune(un fel de pile) de către managera firmei de pază ca act de răzbunare sau șantaj(dacă poate fi considerat așa) la 10 zile de la producerea evenimentului,(eveniment ce nu a fost consemnat într-un raport de eveniment nici de mine nici de colegul ce m-a schimbat), că i-am reclamat la ITM ca urmare a unui lititgiu de muncă rezultat din încalarea drepturilor salariale și altor drepturi rezultate din c.i.m încheiat cu firma, poliția îmi mai poate face vreun rău, mai ales că nu am fost cercetat disciplinar și nici nu am fost convocat până în prezent la vreo comisie de disciplină în cadrul firmei de pază?
4. În cazul prezentat mai sus poate fi vorba de șantaj, și dacă da ce ar trebui să fac pentru a-i pedepsi pe cei în cauză și cât ar costa un astfel de proces(dacă este cazul) și ce trebuie să fac?
5.Pentru un litigiu de muncă, pantru a-mi recupera banii pe care au refuzat firma de pază să mi deie unde trebuie să mă duc pentru a ataca în instanță firma de pază și a-mi recupera prejudiciul material cauzat de această firmă de pază?
6.În cazul în care voi fi cercetat de poliție, fima de pază poate să îmi rețină salarul datorat pe luna trecută precum și banii de concediu datorați fără ca o instanța de judecată să dispună acest fapt? Dacă refuză îmi plătească salarul ce șanse am să îi oblig în instanță să facă acest lucru?
Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1. Nu neaparat, depinde cat de aglomerati sunt politistii.
2.Nu cred ca o sa fii sanctionat de politie. Daca iti fac dosar penal o sa fii sanctionat de procuror sau instanta de judecata.
3.Pesemne ca s-a cerut sa ti se faca o sesizare la politie sau plangere penala.
Ti-am spus ca nu politia este competenta sa aplice sanctiuni.
4.Ce santaj sa fie, tu insuti ai spus ca ai preluat postul in regula si daca n-ai deschis ochii va trebui sa deschizi punga.
5. Faci o actiune la judecatoria in circumscriptia careia ai domiciliul.
Firma de paza nu-ti poate retine nimic fara a avea o hotarare judecatoreasca, decat daca esti de acord sa-ti retina contravaloarea bunului disparut.