| TheDRagonsZ a întrebat:

Salutare, am o întrebare pentru cunoscători. Dacă eu de ex am o firmă, iar aceasta intră în faliment, ce se întâmplă cu bunurile firmei, cum ar fi cu o mașină, aceasta se ia de către stat sau rămâne la firma? Și acestea se pot vinde dacă sunt scoase la de la fisc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bunurile firmei sunt folosite pentru plata datoriilor acesteia catre creditori (salariati, stat si altii).
Daca nu exista datorii toate bunurile revin proprietarului/ proprietarilor firmei.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vine LICHIDATORUL si iti scoate toate bunurile si mijloacele fixe la vanzarea, ca sa plateasca furnizorii si datoriile la stat ale firmei care-i in faliment, evident.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se valorifică pentru plata datoriilor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bunurile sunt evaluate, vândute la licitație iar banii sunt folosiți pentru a despăgubi pe cei la care fosta firmă le datorează bani.

| TheDRagonsZ explică (pentru sadrian46):

Ideea este ca firma a cerut insolventa, iar dupa cererea de falimentare? Se aplica aceeasi chestie, chiar daca firma nu are datorii sau doar daca aceasta are datorii

| TheDRagonsZ explică (pentru sadrian46):

Firma acum apare ca nu are datorii la anaf

| carevaescu a răspuns:

Dacă nu ai datorii de ce ai recurs la această metodă?
Mai ușor ar fi fost să vinzi bunurile firmei și să plătești impozitele necesare urmând apoi să scoți dividentele - iarăși alte impozite - iar la final să dizolvi societatea.

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Cand o sa ai o firma o sa stii.