| alina9012 a întrebat:

Sunt in curs de deschidere a unui salon de tatuaje, am obtinut avizul de functionare insa azi am fost la dsp si mi-au cerut certificat de urbanism si modificarea destinatiei spatiului ( din centru comercial in salon de tatuaje ). Intrebarea mea este...de ce e nevoie de asa ceva? Un certificat de urbanism il pot obtine dar modificarea spatiului dureaza f mult. Ce solutii ar fi? Multumesc

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai:
1. de la urbanism e nevoie de aprobare pentru orice activitate, pentru a evita neplaceri, si aici intra multe; nu poti deschide bar langa o scoala sau intr-o zona rezidentiala unde e nevoie de liniste, sau service auto intr-o zona aglomerata, fara locuri de parcare, etc. De asta trec toate prin urbanism.
2. Modificarea spatiului probabil inseamna indeplinirea conditiilor sanitare pentru desfasurarea in siguranta a tatuajelor. E o procedura cu risc, probabil ai nevoie de aparatura de sterilizat, etc... E normal sa nu poti deschide in orice spatiu asa ceva.
Solutia este indeplinirea criteriilor, nu ai ce face.
Eu am vrut sa imi fac service auto... Sa vezi acolo canoane de indeplinit.

| Donsavas a răspuns:

Poti apela la un avocat pentru înființarea firmei.