| ImpulsGamingRo a întrebat:

Sunt minor (16 ani).Ma aflu in Munchen si o sa merg inapoi in Romania cu Wizz air. Vroiam sa intreb daca actele care le prezint a aeroport ( procura semnata de ambii parinti, cazier judiciar pentru insotitor) trebuie traduse in limba germana.Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa traduci nimic in limba germana, de altfel declaratia si cazierul judiciar al insotitorului se cer numai la iesirea din Romania, la reintoarcere nu se cer.

| ImpulsGamingRo explică (pentru Ioandelasal):

Chiar daca merg cu avionul din Germania? Nu s-ar putea sa ceara actele traduse pentru a stii ce scrie pe procura si cazier?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ImpulsGamingRo):

Ti-am spus ca declaratia parintilor si certificatul de cazier judiciar al insotitorului sunt cerute doar la iesirea din Romania, de catre politia de frontiera romana, indiferent cu ce mijloc de transport mergi, asa ca nu trebuie traduse.

| ImpulsGamingRo explică (pentru Ioandelasal):

Si la aeroport dai doar buletinul nu? Scuze ca intreb atat dar am patit asta odata si nu vrea sa patesc din nou...

| Ioandelasal a răspuns (pentru ImpulsGamingRo):

Da, la aeroport arati doar cartea de identitate si biletul de avion.

| ImpulsGamingRo explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult! Sper sa fie precum ai zis!

| ImpulsGamingRo explică (pentru Ioandelasal):

Faza e ca pot sa fie alte reguli tampite de la Wizz Air...

7 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Ca sa mergi in Romania, daca esti cetatean roman nu ai nevoie decat de buletin sau pasaport in vigoare. ca sa iesi, e dificil. nu poti iesi decat cu parintii sau macar unul din ei cu imputernicire legalizata facuta de celalalt.