| Zooloo a întrebat:

Buna ziua! Sunt proprietara unei locuinte si parintii si-au lasat apartamentul si s-au mutat la mine acasa. De cand s-au mutat, au pus monopol pe casa si zilnic sunt scandaluri, certuri, amenintari! Efectiv viata mea s-a transformat intr-un infern! I-am rugat sa plece si nu mai vor! Cum pot face sa-i trimit legal, la casa lor? Multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca poti dovedi cele prezentate poti scapa destul de usor de ei, solicitand un ordin de protectie in baza L.217/2003, pentru prevenirea şi combaterea violenţei domestice, rep.in 2020, cu md. si compl. ulterioare. Legea o gasesti pe internet.
Dupa expirarea termenului de protectie nu ii mai primesti.
Daca nu soliciti ordinul de protectie si nu vor sa plece de bunavoie trebuie sa obtii o hotarare judecatoreasca de evacuare, in urma unui proces civil si s-o pui apoi in executare silita, printr-un executor judecatoresc.
Actiunea de evacuare se depune la judecatoria de care apartine domiciliul tau.

| Zooloo explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru raspuns!

| Simpatic a răspuns:

Pai legal tu esti propritarul si ii poti da afara de la tine, dar au unde sa mearga?

Ca multi sfarsesc in Iad, cei care au primit banii pe apartamentul parintilor lor, parintii s-au mutat cu ei, ei i-au dat afara si parintii lor au ramas pe strazi, asa ceva nu se face!