| ªEliyº a întrebat:

am 20 de ani sunt cu un baiat de 4 ani, parintii mei nu au fost de acord de la inceputul relatiei. dupa 2 ani jumate am plecat de acasa si m-am dus sa stau la el.El statea cu unchii lui, el nu muncea eu eram la scoala, nu ne'a mers foarte bine acolo unchii lui au 2 copii si muncea doar matusa lui.
Dupa 4 luni ne'am mutat la parintii mei am stat la ei 6 luni in timpul asta el cauta de munca dar nu stiu cum pentru ca zilnic era pe calculator si se juca pe jocuri, este un mare fan al warcraftului, mereu are scuza si spune ca nu l'ar lua nimeni la munca ca nu e in stare sa faca nimic. dupa 6 luni m-am certat cu parintii mei din nou din cauza lui pentru ca spuneau ca nu e de mine ca nu e in stare sa isi caute de munca, ca nu incearca sa faca nimic cu viata lui etc. si ne'am mutat din nou la unchii lui am stat iar 5 luni. ca de obicei nu facea nimic zilnic pe jocuri ..eu nu mai suportam situatia, si am decis sa ma impac cu parintii mei ei tocmai deschisesera un magazin de electrodomestice si am vorbit cu ei sa incep sa lucrez la magazin.
Am inceput sa lucrez si ne'am mutat cu chirie singuri. Eu merg la munca in fiecare zi am grija de casa, ma ocup de facturi de tot.
El in schimb eu il las dimineata pe canapea in sufragerie pe calculator ajung acasa il gasesc tot acolo.
Nu ma ajuta cu nimic, are 25 de ani si nu munceste, nu ma ajuta cu nimic in casa, asteapta sa vin eu de la munca sa ii pun sa manance, in ultimul timp am avut foarte multe certuri i-am spus ca asa nu se mai poate ca trebuie sa faca si el ceva daca vrea sa ne fie bine insa el ma aproba isi cere scuze ma ajuta la treburile in casa 2 zile apoi o ia de la capat.
Nu stiu ce sa fac sentimentele mele scad pe zi ce trece.
Intr'o zi mi-a spus ca a pierdut cheiile de la casa, le'am cautat peste tot si nu le'am gasit niciunde acum o saptamana am gasit in geaca lui o copie de la cheia de la casa dar nu cheile lui. A doua zi cand am ajuns acasa am incercat sa deschid usa dar nu am putut pentru ca avea cheia bagata pe dinauntru nu puteam nici sa invart cheia, am sunat la usa sa deschida nu raspundea, in final il sun pe telefon nici la telefon nu a raspuns, peste 7 minute imi deschide usa, si il intreb de ce nu ai deschis si mi-a spus ca a stat in fata usii ca a vrut sa imi faca o gluma si ca nu avea cheia bagata in usa. Atunci de ce nu se invartea cheia?
L'am intrebat ca daca as decide sa ne despartim ce ar face?
Si a spus ca m'ar omora straight face.
Nu stiu nu cred ca e iubire... e obsesie, si el profita de faptul ca are de toate, si nu duce lipsa de nimic.
Simt nevoia sa fiu singura, sa fac chestii ce ar fi trebuit sa le fac de mult. nu sa ma precup pentru cheltuieli, pentru casa. etc.
Dati'mi va rog un sfat cum as putea sa il fac sa plece singur?

Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Vai, m-a înspăimântat povestea ta! Mă mir că ai avut atâția ani sentimente pentru un om care nu apreciază deloc sacrificiile tale! Tu te-ai atașat de el și în timp, după atâția ani de relație, te-ai obișnuit cu el și ai început să-l iubești, iar asta te-a făcut să-i ierți multe! Ori, la el nu prea ai de ce să continui să-l ierți. Din moment ce nu s-a schimbat până acum, nici de acum încolo nu se va schimba! Cunosc bărbați în toată firea care nu fac toată ziua nimic, nu au job, nu au bani și trăiesc din munca prietenelor/ soțiilor și ajutorul social. Așa vrei să ajungi? straight face Doamne ferește!
Serios, FUGI cât mai repede de el! Du-te acasă la părinții tăi! Știu că majoritatea părinților nu consideră pe nimeni bun pentru fiica lor pentru că (introdu 1000 de motive), dar ai tăi AU DREPTATE, cu individul ăsta! straight face
Serios, tu îți sacrifici tinerețea pentru el, tu practic îl întreții pe el, iar el nici măcar nu apreciază asta!
Cum adică dacă îl părăsești te-ar omorî? Dar de când decide el asupra vieții tale, ce drept are?
Of, la cei 20 de anișori ai tăi viața ta ar trebui să sune cu totul altfel... Ar fi frumos să urmezi o facultate pe ce domeniu îți place ție, să mergi prin lume, să ai greutățile specifice vârstei tale, să stai cu stres că ai un examen greu sau că nu știi de unde să faci rost de bani pentru o excursie la munte cu colegii, nu să te gândești ce facturi mai ai de plătit și să stai la fundul unui nemernic în timp ce el se uită pe pereți și culmea, mai așteaptă să fie servit cu mâncare atunci când tu vii obosită acasă de la serviciu!
Omul ăsta are o personalitate dependentă! Scapă de el, că ai devenit sclava lui sad E un nesimțit incurabil și un profitor!
Te rog mult, măcar acum, ascultă-ți inima și fă lucrurile pe care simți tu că ar trebui să le faci la 20 de ani! Vorbește asta cu părinții, spune-le tot! Ei te iubesc și cu siguranță îți vor da sfaturi mai bune decât mine și te vor susține! Cu siguranță vor fi bucuroși că în sfârșit ai hotărât să îl lași în urmă pe acest individ dubios!
Îți spun sigur, niciodată nu vor evolua lucrurile în bine, având în vedere personalitatea lui. Așa că, mută-te înapoi la ai tăi și vezi-ți de viața ta, fă-o să fie frumoasă, așa cum ți-o dorești, bucură-te de familie și de libertatea pe care ți-o oferă tinerețea!
Multă baftă și te rog să-mi scrii ce ai ales să faci și cum s-a rezolvat totul!

8 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Vina e la tine ca ai inceput astfel de relatie cu astfel de individ.

| Doub a răspuns:

Tu ne intrebi pe noi daca sa ma stai cu un tip care pe langa ca nu face nimic, te-a si amenintat cu moartea? (0_0).

| AliGab a răspuns:

Simplu: Fa tot ce iti sta in putinta astfel incat sa fie nevoit sa faca ceva. Daca stai, scuza-mi expresia, ca fraiera si ii asiguri tot mi se pare normal sa stea ca trantorul. Stii ce fac albinele cu trantorii? ii omoara. Fa si tu asta: nu mai spala, nu mai gati su NU mai cumpara mancare (eventual poti manca la parintii tai), nu mai calca decat pentru tine, nu mai face curatenie in casa, scoate netul. Lasa-l sa moara de foame ca ai sa vezi tu ce frumos se va sinchisi sa procure banuti pentru mancare SAU muta-te si lasa-l singur. Succes

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Ma mir ca ai rezistat atat cu el! parintii tai au avut dreptate, tipul chiar nu e de tine si dupa cum mi se pare mie isi cam bate si joc. Trimite.l la bere cu baietii si pleaca la ai tai fiindca n.ai sa rezisti mult asa, el trage tot in jos. Din cauza lui s.au intamplat cam toate chestiile din trecut, mutatul de colo - colo si restul certurilor. Si pe la unchii lui tu stii cum ai dus.o (de greu) si pentru ce? Pt un trantor? Povestea ta seamana cu a mea. M.am mutat si eu cu un tip, inca putin si facem un an de cand ne.am mutat, dar eu nu am nemultumiri de genul. Deja cand se hotaraste de comun acord pasul acesta, se creeaza un fel de familie si in familie, barbatul e "stalpul"!

| Pardelian a răspuns:

Muta-te la parintii tai si nu mai plati chiria. Tipul e un profitor nu are rost sa te mai incurci cu el

| Smileygirl23 a răspuns:

Pleaca de acolo cat inca mai poti si ia-o de la capat, caci esti tanara si ai toata energia si resursele sa reusesti. Nu ai de ce sa suporti nimanui nimic de genul acesta. Intr-o relatie sunt doi implicati. O casa este intretinuta de un el si o ea, un viitor nu il poti cladi singura pentru amandoi. Deci e timpul sa scoti tot egoismul din tine afara: pune-te pe tine in centrul problemei, realizeaza ce e bine pentru tine si actioneaza ca atare. Succes.

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

Ce astepti? Spune-le parintilor tai cum stau lucrurile si du-te acasa. Nu iesi singura pe strada un timp. Se va plictisi sa te urmareasca (CACI O VA FACE)! Bafta!

| az123 a răspuns:

Salut
imi pare rau ca treci prin asa sentimente. Cred ca ai invatat din asta unele lectii. Va trebui sa te gindesti daca e sau nu persoana potrivita pentru tine. un articol ce te poate ajuta:
http://www.jw.org/......-potrivit/
cele bune