| anaraffaella a întrebat:

Buna ziua!
Tatal meu a decedat in Spania in urma cu 5 ani.
Eu si cu mama mea locuim cu părinții tatălui meu.Bunicii zic ca eu nu am nici un drept aici doarece ei spun ca nu ii obliga nici legea. Tatal meu a fost singurul lor fiu iar eu sunt singura lui fiica.
El a stat in Spania 8 ani fara sa mai vina acasă, s-a îmbolnăvit de cancer si a murit intr-un spital din Tarragona.A lucrat fara asigurare de sănătate la negru.
Eu cu mama am mers acolo sa il aducem acasă si am plătit 6200 de euro pentru a il aduce acasă.
Va rog mult sa îmi spuneti dacă am vreun
drept la ceva.
Va multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu si mama ta aveti dreptul la mostenire dupa averea ramasa de la tatal tau. Daca nu a ramas nici o avere atunci nu aveti ce mosteni si nici un alt drept.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Atata timp cat bunicii sunt in viata nu ai dreptul la nimic din averea lor. La moartea lor primul mostenitor este tatal tau dar el fiind mort tu esti prima si singura care ii mostenesti lui drepturile deci care vei intra in posesia averii bunicilor. Suma de 6200 platita de tine/voi doua nu o puteti cere nimanui decat daca se ofera benevol sa contribuie si batranii. Daca ei refuza nu ai ce le face. Era bine daca spuneai ce te intereseaza ca sa te poata lamuri cineva mai concret. Pana una alta purtati-va frumos sa nu va treziti in drum daca locuiti acolo.

| anaraffaella explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Noi ne purtam frumos cu ei. Ei nu au vrut sa il aducem pe tatăl meu acasa, au vrut sa fie incinerat acolo ca un necunoscut.Nu au fost indurerati de moartea lui si considera ca am murit si eu odată cu el.La suma pe care am plătit-o au contribuit si ei si nu le cerem nici un ban.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anaraffaella):

Bine iubito dar care e conflictul? Eu am ceva idee despre situatii de astea dar tu nu spui exact care e problema. Ca ei arunca vorbe aiurea cand au un junghi in cwr si nu au pe cine se razbuna? Vezi de treaba ta, ignora, aproba, zi ca nu ai nici o pretentie si gata. Oamenii batrani sunt dificili, nu stau sa dezvolt aici pe tema psihologiei lor, unii chiar rautaciosi. Cand dau coltu dreptul tau legal nu ti-l ia nimeni.

| anaraffaella explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Îmi vorbiti in bătaie de joc.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anaraffaella):

Au fost multi inaintea ta care au castigat dreptul la aceasta placere din partea mea, tu nu te-ai calificat pentru astfel de privilegiu.

| BroascaCuElice a răspuns:

Ai drepturi doar in cazul in care acea casa e pe numele tatalui tau

| BurnoutBro a răspuns:

Depinde,daca casa este scrisa pe unul din bunici nimeni nu are drepturi decat cel care are documentele necesare ce atesta ca casa este scrisa pe el.Dar nici un bunic sanatos de cap nu ar spune asa ceva ( fara suparari).In asa caz bunicii trebuie sa te sustina caci tu esti singura mostenitoare daca ei nu mai au nici un nepot/nepoata.