| TherealMvP32 a întrebat:

Bună ziua! Tatăl meu a murit când aveam 13 ani și de atunci primesc pensie de urmaș militara (el fiind militar). întrebarea mea este :pot sa ma angajez liniștită fără a pierde pensia sau dacă ma angajez o pierd automat? Ofer funda.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti cumula pensia cu salariul in anumite situatii, depinde ce varsta ai si daca urmezi studii.
Conform Legii nr.223/2015, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 76. (1) În sistemul pensiilor militare de stat pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
  d) copiii beneficiari ai unei pensii de urmaş, prevăzuţi la art. 48 lit. a) şi b).
ART. 48. Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
  a) până la împlinirea vârstei de 16 ani;
  b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"

| ioan31o a răspuns:

Salutare!
Pensia de urmaș nu are legătura cu statutul tău de angajat. Uite ce spune casa de asigurări:
***
În situaţia decesului asiguratului sau pensionarului, copiii şi soţul supravieţuitor au dreptul la pensie de urmaş, în următoarele condiţii:

Copiii:

• până la vârsta de 16 ani;
• dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
• pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute mai sus.
***
Deci dacă ai trecut de 16 ani și totuși îți continui studiile, te poți angaja liniștita iar pensia o vei primi pana la 26 de ani sau finalizarea/întreruperea studiilor, care eveniment se întâmpla primul.
Atenție sa nu faci declarații false și sa primești pensie fără merit pentru ca va veni statul sa îți ceara toți banii înapoi la un moment dat.