| Dariagall a întrebat:

Sunt clasa a 12a si tatal meu a murit cand aveam 13 ani. De atunci primesc pensie de urmas. Intrebarea mea este : daca cumva nu reusesc sa iau bacul dar totusi ma inscriu la o facultate postliceala de asistenti medicali si in acel timp imi dau silinta sa iau bacul eu mai primesc pensie de urmas? Sau este necesar sa iau bacul si sa ma inscriu la o facultate de stat? Am nevoie de un sfat. Imi doresc foarte mult sa am un viitor dar nici mama mea nu ma mai poate ajuta si daca as pierde pensia de urmas ar fi un dezastru pentru mine. Este singura mea sursa de venit.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si daca urmezi o scoala postliceala vei primi pensia de urmas, in continuare, pana la terminarea acesteia. Legea 263/2010, privind pensiile publice, nu prevede sa urmezi studii superioare ci orice forma de invatamant, citez:
"ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"