| LauDi a întrebat:

Bună ziua TPU! Am o întrebare din partea unui prieten. Deci el urmează să meargă la facultate în toamna aceasta, după ce va lua bacul. El dorește să se mute în garsoniera pe care o are cumpărată, dar are o problemă medicală. Vorbește în somn. Vrea să știe dacă vecinii pot să-l raporteze la poliție pentru gălăgie. Vreau să menționez că vorbitul în somn nu se poate trata, iar la respectivul sunt de obicei 2-3 cazuri pe săptămână. Vorbește cam 1-2 minute apoi se oprește și nu mai vorbește toată noaptea.
De asemenea volumul la care vorbește în somn s-ar putea considera deranjant pentru cineva care doarme aproape de el, dar pentru vecini ar fi doar un pic mai tare decât șoptitul.
Mulțumesc în avans pentru răspunsurile oferite!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sa vorbeasca cu vecinii si sa le spuna despre acest fapt si nu o sa aiba nici o problema.
De altfel vorbitul obisnuit nu este galagie, asa ca nu are de ce sa fie reclamat.

| LauDi explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc pentru răspunsuri, am să îi comunic aceste lucruri!

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cât de tare poate să vorbească cât să sune la poliție?! laughing dacă e mai tare ca șoptitu nici nu o să audă.

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cand nu doarme cu vecinii in camera, nu au de ce sa-l raporteze.
Apoi, nu urla sau striga noaptea, doar vorbeste la el in camera.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asta nu poate fi o problemă, doar dacă strigă în somn.
Dacă are vecini înțelegători le poate comunica asta.
Iar pentru acea tulburare există modalități de ameliorare, dacă caută.

| Frank51 a răspuns:

Atâta timp cât nu stă lângă vecina lui Mircea nu e problemă!

| Zuzu1991 a răspuns:

"vorbit-ul" NU e galagie, urlatul e galagie

pot sa vorbesc toata noaptea la mine acasa daca am nevoie, iar vecinii pot sa isi bage reclamatiile pana sus unde soarele nu patrunde

totusi, daca, chiar il doare chestia asta, sunt solutii, cum ar fi antifonarea garsonierei, exista solutii pentru pereti, usi, geamuri, etc.

... si eu vorbesc in somn

| Mopmop a răspuns:

Nu inteleg de ce ar trebui sa anunte vecinii despre asta! Nu va face decat sa dea subiect de barfa pe scara blocului. Sfatul meu este sa mearga inchis pe subiect. Nu baga nimeni in seama o reclamatie de genul asta!

| Anuket a răspuns:

Probabil stai la casă acum. N-au treabă vecinii, nu se cheamă poliția chiar din orice.

| davidgati1 a răspuns:

Dacă se mută acolo sa ii zică la vecini despre problema lui si cel mai probabil vecini vor ințelege de ce vorbeste seara