| emmmaaaaaaaaa a întrebat:

Bunicii mei de pe tata au avut un singur copil, adica pe tatal meu. Bunicul este decedat traieste doar bunica. Tatal meu are doua fete (eu si sora mea). Parintii mei au divortat cand aveam eu 4 ani. Pana la 17 ani nu mi-am cunoscut tatal. Acum il cunosc. Intrebarea este: cine sunt mostenitorii lui? Exista posibilitatea sa fi facut acte altcuiva (nu am curaj sa il intreb pentru ca nu am o relatie prea stransa cu el). Dar bunicii puteau face acte altcuiva in afara de tatal meu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca bunicii nu l-au dezmostenit pe tatal tau atunci acesta este singurul lor mostenitor.
Dupa decesul tatalui tau mostenitori vor fi copiii lui (tu si sora ta si, eventual, copiii din a doua casatorie, daca s-a recasatorit, precum si sotia supravietuitoare, daca este cazul.
Ca sa nu puteti mosteni nimic ar trebui ca tatal tau sa-si vanda toata averea, inainte de deces. Daca are avere la deces sigur veti mosteni ceva, cel putin rezerva succesorala, adica cel putin 1/2 din cat aveti dreptul.

| miTzuliK93 a răspuns:

Daca tatal vostru nu s-a recasatorit sau nu a infiat un copil dupa divortul acestuia cu mama voastra, voi doua (tu si surioara ta) veti avea drept deplin asupra bunurilor lui, dar asta numai dupa decesul lui. Daca va infia pe cineva, si va deveni tatal legitim al acelui copil prin acte, atunci mostenirea ramane lui integral.

La fel si daca se casatoreste, dar aici e altfel. Daca inca e casatorit dupa ce decedeaza, voi doua veti avea doar 3/4 din mostenire, ultimul sfert ramanand sotiei. Daca e divortat dupa ce moare, si nu are nici vreun copil alt copil, atunci veti avea drept deplin asupra tuturor bunurilor lui.

La ultima intrebare cred ca pot raspunde cu "da". Dar asta se poate intampla numai daca tatal tau a fost dezmostenit de bunicii tai, nemaifiind recunoscut ca fiul lor de la un anumit timp.