| leaveudragn a întrebat:

Bună ziua, TPU, aș vrea să știu și eu dacă in rromânia este legală practicarea ursăriei, vă mulțumesc frumos.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legala.
Potrivit L.205/2004, rep. in 2014, citez:
"ART. 11.(1) Deţinătorii de animale pot deţine animale sălbatice, potrivit legii, numai dacă sunt autorizaţi de direcţia sanitară veterinară şi pentru siguranţa alimentelor judeţeană, respectiv a municipiului Bucureşti.
  (2) Condiţiile privind deţinerea animalelor sălbatice se stabilesc prin ordin al ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale, la propunerea Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor.
  (3) Deţinătorii de animale pot deţine animale sălbatice pe o perioadă determinată de timp, în vederea îngrijirii şi recuperării fizice, pentru animalele aflate în impas de supravieţuire, cu acordul Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu este legala. Si sa stii ca la invceputul si sfarsitul cuvantului nu se scrie cu î din a. Adica "ân" este gresit! Se scrie "in". La sfarsitul cuvantului la fel: "a uri" nu "a urâ".