| Fluuutii a întrebat:

Bună ziua, fiica mea trebuie sa facă o ecografie pelviana și as vrea sa știu ce se poate observa și dacă se poate afla dacă e sau nu virgina? Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Existenta sau lipsa/deteriorarea himenului se face prin observatie directa, deoarece acea pielita se afla la exteriorul organismului deci pentru a se constata virginitatea nu este nevoie de nici un echipament medical.Cu ajutorul ecografului se reuseste vizualizeaza organele interne precum si activitate acestora.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Doar câteva cuvinte în completarea răspunsului corect al colegului: cred că ar trebui să te rușinezi în primul rând față de tine că nu ai încredere în propriul copil și vrei să afli detalii despre viața sa INTIMĂ, care - deși poate crezi că în calitate de părinte ai dreptul să le știi, în realitate e o violare a intimității copilei. Nu se face asta. Dacă vrei să știi ceva despre ea, apropie-ți-o și vei afla tot ce trebuie, dar din partea ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai69):

Corect