| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua TPU ce credeti dumneavoastră România este o țară de oameni săraci sau bogați? De ce toate sînt asa de scumpe la noi, și salariile și pensiile sint mici, pe cînd in alte țări salariile i ti pot asigura existența.

Răspuns Câştigător
| stejara2 a răspuns:

Buna ziua, Romania in general este o tara de oameni saraci, la limita de trai, minimul pe economie e cat sa traiesti, sa stai ca sa zicem asa pe muchie de cutit, intre datorii si decenta, stiu sigur ca rar roman fara sa aiba macar o datorie pe undeva...Salariile noastre denota lipsa de interes a celor de,, sus"nu fac politica, dar ma doare ca traim intr-o tara bogata si suntem asa de saraci!

1 răspuns:
| MasterOfDisaster a răspuns:

In Romania exista 3 categorii de oameni:
foarte bogat, saraci (adica se descurga greu cu banii) si foarte saraci. Desigur mai exista si categoria celor care au plecat din tara, dar astia nu sunt tocmai 'in Romania'.

In Romania toate lucrurile sunt aiurea.
Oamenii cred ca taxele sunt prea mari, ca preturile prea mari salariile prea mici. Trebuie sa existe un echilibru intre toate astea. Problema este ca resursele pe care Romania le-a avut si pe care le-ar fi putut exploata au fost vandute. Problema este ca Romanii prefera sa exporte (pe preturi de nimic) capsuni, mere, si fructe de padure, ciuperci, etc. etc. sa fie prelucrate in strainatate, apoi noi le cumparam mult mult mai scump. Problema este ca fondurile europene si subventiile sunt primite de oameni cu pile, si 'taranii' care ar dori sa se dezvolte nu au nici o sansa sa le primeasca. Problema este ca banii care intra in buzunarele statului pentru invatamant, subventii, ajutoare, dezvoltare, etc. sunt cheltuiti pe autostrazi invizibile dar scumpe ca naiba (probabil tocmai pentru ca sunt invizibile, ultima moda), fondurile sunt deturnate si ajung in conturile celor deja bogati. Oamenii se fura intre ei, si nici daca sunt platiti sa faca ceva, nu o fac calumea. Toti prefera sa traga mata de coada, si sa stea cat mai mult, mottoul lor este 'Munca cat mai putina si bani cat mai multi.'.
In Romania e plin de zile libere ca sunt sarbatori, cred ca sunt cele mai multe din lume. Romanii sunt tare credinciosi, si dau banii pe la biserici ca sa isi cumpere popii masini luxoase sa poata merge la agatat.
As putea sa spun multe multe, dar pur si simplu e inutil. Nu se vor schimba romanii niciodata, si chiar daca in tara sunt toate conditiile (clima buna, munti, dealuri, campii, rauri destule pentru irigatii, avem si mare), am putea sa avem o agricultura puternica. Am putea sa mancam merele noastre, dar ce naiba, e mai bine daca platesti dublu pentru mere din gremania.
In fine, treaba e ca in Romania e dezastru, si va fi tot mai rau. Nu exista bunavointa, si 'spiritul de turma' nici atat. Romanii se ineaca in propria lor ignoranta.