| AvalohAlyn a întrebat:

De ce Romania nivelul de trai e așa scăzut? Romania e ultima la sistemul de sănătate din Europa și la cel de învățământ tot undeva pe acolo se situeaza. Politia nu mai e de încredere,salariile sunt mici,pensiile sunt la fel,pensiile de boala foarte mici nici nu ai cum supraviețui dacă nu mai ai și alte venituri,politicienii fura sau sunt degeaba și nu îi interesează Romania ci numai buzunarul propriu,nu fac nimic pentru cetățean și nu mai zic că totul e scump,mâncarea e scumpă chiar și cea de proasta calitate,acum înțeleg de ce multi pleacă în străinătate și nu se mai întorc aici, Romania e o tara de nimic.De ce e așa? Plus că e o discrepanta intre bogați și săraci de nu îți vine să crezi aici în Ro.Si am uitat:Aici in România multi se îmbogățesc nemeritat și ajung sus numai pe merit nu..Romania e o tara in care nu merita sa trăiești..Asta e adevărul. Putini sunt cei fericiți și împliniri în Ro..Doar aia oportunistii. Între Romania și America este o diferență că de la Dacia 1310 la un Mercedes făcut în 2015 în ceea ce privește sistemul de sănătate,cel de învățământ,infrastructura, condițiile de trai ..etc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este asa din cauza nivelului dezvoltarii tarii noastre fata de tarile dezvoltate, acesta duce, pe langa alte cauze, si la un nivel scazut al productivitatii muncii. Am pornit de jos si inca n-am ajuns decat pe la jumatate fata de tarile dezvoltate. Cand o sa ajungem la nivelul lor atunci si salariile vor fi cam la fel si la fel toate celelalte domenii de care pomenesti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta au vrut oamenii. Asta au votat 30 ani, asta au trecut cu vederea 30 ani. Acum se culeg toate roadele principiului lasa ca merge si asa.

Ps. In america mori cu zile cu sistemul lor de sanatate. E cam a 20 i trebare in care pupi americanii in cu. r. Laso mai moale.

| AvalohAlyn explică (pentru suntserios):

Poate sa fie oricât de bine și frumos in Europa, dar America are un farmec aparte.

| suntserios a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ai fost acolo? Ca una e farmecul, alta e calitatea vieții