| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt atat de putini bogati si atat de multi saraci, financiar vorbind intr-o tara cu atatea resurse ca Romania?

17 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

De ce? Pentru ca parlamentarii nu fac ceva sa se schimbe in tara, nu se gandesc la viitor, se gandesc doar la bani, cum sa faca sa aiba cati mai multi bani, se gandesc doar la ei insisi nu la tara! Daca ar fi printre ei macar 10 patrioti tara ar incepe sa infloreasca dar cum nu se gaseste nici macar unul, din pacate mergem din rau in mai rau. Pacat ca exista astfel de oameni care cu cat ca au strans atata avere ca nu i-ar cheltui nici in 2 vieti chiar daca nu ar munci deloc tot nu se satura, vor mai mult... sad

| anonim_4396 explică (pentru lpavel):

Ce ar putea să facă Parlamentul?

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa inceapa prin a nu mai vinde bunurile tarii!

| anonim_4396 explică (pentru lpavel):

Răspuns clasic, nimic concret. laughing

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand ai numai 12 ani nu intelegi nimic doar razi, cand vei incepe sa-ti castigi painea prin truda mainilor tale atunci vei intelege! Binenteles daca nu esti un pui de hot...

| anonim_4396 explică (pentru lpavel):

Am spus să spui ceva concret. Nici nu știi care-s bunurile țării. laughing

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice adult stie, n-am sa cobor la mintea unui copil prost!

| anonim_4396 explică (pentru lpavel):

Mă așteptam. )))

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Stai sa vezi in India cum e repartizat capitalul. Raspunsul e de bun simt, sunt putini oameni destepti si foarte multi prosti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deoarece economia romaniei este data peste cap, banul intotdeauna circula dar mai mult pe din afara tarii sau la cei bogati.

| Anonima5973 a răspuns:

Cei bogați sunt așa pentru că fură sau pentru că au muncit destul de mult pentru a ajunge acolo.
Și săracii..paaaai..ei sunt asa deoarece li se pare mai ok sa primească decât să muncească. Te mai mira asta?rolling on the floor) Suntem în România pan' la urma..mai vezi om bogat in afara de aia din parlament?rolling on the floor

| lpavel a răspuns (pentru Anonima5973):

Sunt aberatii despre ce vorbesti tu! Cati ani ai 10? 12?
SARACII sunt cei care muncesc, nu asteapta sa primeasca gratis niciodata, pe cand bogatii ei nu au cunoscut sudoarea muncii niciodata! Au devenit bogati furand, pacalind, mintind etc Nu ai sa vezi niciodata un muncitor cinstit sa fie bogat, asta sa tii minte!

| anonim_4396 explică (pentru lpavel):

Asa ca mai bine sa invete sa de-a vina pe altii pentru saracia ei? Nu va inteleg pe astia care nu va uitati la voi, dar da-ti vina pe guvern "hotii toti ne fura" de asta suntem o tara de toata rusinea.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ce înțelegi prin adresarea asta impersonală "ne-a fost furat tot"?
De către cine?
Unde găsești tu cei mai burtoși, cei mai bogați și cei mai umflați din țara asta, decât foștii și actualii parlamentari, foștii și actualii guvernanți?
De ce crezi că se bat ca chiorii în alegeri să ajungă la putere? Ca să facă muncă voluntară pentru noi? Ca să o ducem noi mai bine?
Cât de orb ar trebui să fi ca să nu vezi asta?

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Ma gandesc ca noi ne-am vandut singuri, totul este cat se importeaza in tara daca observi multe tari din UE sunt mult mai stricte in anumite cazuri, dar Romanul poate cumpara de toate dar nu are 1 leu in buzunar sa cumpere si sa plateasca facturi la chestii care oricum nu in 70% din cazuri nu ii trebuie, sa poata strange nu mai ramane nimic. de la tehnologie, industria alimentara, masini, energetica tot, noi am depasit parca si UK din datoria fata de UE.
Eu nu sunt pro guvern dar tot ce am vrut sa spun, este doar o pierdere de timp sa te plangi daca ei fura, asta nu ajuta la nimic cel putin pe fiecare individ in parte.

| AC4S4 a răspuns (pentru lpavel):

Nu e adevarat.

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cine sunt cei mai mari hoti din tara? Parlamentarii! Un hot oarecare fura ceva ce nu poate simtii o tara intreaga pe cand un parlamentar ne vinde bunurile tarii, deci fura de la toata tara, ei sunt adevaratii dusmani ai tarii, ei ne-au dus tara in situatia asta! Tu probabil esti unul de-al lor de aceea le tii partea...