Întrebare recomandată | BloodAndBon3 a întrebat:

Buna ziua TPU! Ce perioada de valabilitate vor avea permisele auto preschimbate inainte de 19.01. 2013, chiar daca permisul vechi expira dupa 2013. Va tine 10 ani de acum sau expira tot la data in care expira cel vechi.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Permisele vechi au valabilitatea pana la data inscrisa pe ele. Abia permisele emise dupa aceasta data vor avea valabilitatea prevazuta in L.203/2012, citez:
"ART.III.Permisele de conducere eliberate anterior datei de 19 ianuarie 2013 pentru categoriile de vehicule echivalente celor prevăzute la art. 24 alin. (5) lit. a) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, inclusiv cu cele aduse prin prezenta lege, îşi păstrează valabilitatea administrativă până la data expirării menţionată în acestea."

1 răspuns:
| Generalul a răspuns:

10 ani din momentul in care l-ai preschimbat